Reklama
aplikuj.pl

Opracowano materiał termoutwardzalny wielokrotnego użytku z odpadków drzewnych

materiał termoutwardzalny wielokrotnego użytku, materiał termoutwardzalny, ekologiczny materiał termoutwardzalny

Lignina zwana też drzewnikiem jest produktem ubocznym przemysłu celulozowo-papierniczego, jako rodzaj polimeru organicznego. Obecnie trwają wysiłki wykorzystania tej jednej z głównych części drewna (obok celulozy) i za jeden z nich odpowiadają naukowcy z Stockholm University. Ci stworzyli na jej podstawie materiał termoutwardzalny wielokrotnego użytku.

Naukowcy opracowali materiał termoutwardzalny wielokrotnego użytku

Tego typu materiał może zastąpić część termoutwardzalnych żywic, które stanowią wyzwanie w kwestii recyklingu oraz obejmują wykorzystanie nieodnawialnych składników. Szwedzcy naukowcy postanowili rozwiązać te problemy, opracowując nowy materiał termoutwardzalny na bazie ligniny, którego można wielokrotnie wykorzystywać.

Czytaj też: Ten tusz żyje. Jest drukowany w 3D i składa się z mikrobów

Okazało się, że wystarczyło połączyć ligninę z nietoksyczną, sieciującą substancją chemiczną pochodzącą z glikolu etylenowego, aby stworzyć materiał o właściwościach podobnych do tradycyjnych żywic termoutwardzalnych. Tego można formować w liczne kształty za pomocą konwencjonalnych technik odlewania lub formowania wtryskowego, a nawet dostosowywać jego właściwości, manipulując stosunkiem ligniny do substancji chemicznej.

Czytaj też: Brakujące ogniwo? Ten hominid chodził jak człowiek i wspinał się niczym małpa

Co najważniejsze, dzięki dynamicznym wiązaniom kowalencyjnym, bez względu na mieszankę, można ją poddać recyklingowi i wykorzystać ponownie bez obawy o utratę właściwości. Niestety nie udostępniono żadnych szczegółów na temat komercjalizacji tego ekologicznego materiału termoutwardzalnego wielokrotnego użytku na bazie ligniny, ale jego szczegóły opisano w artykule opublikowanym w dzienniku ACS Applied Materials & Interfaces.