Reklama
aplikuj.pl

Czerwone światło może mieć zaskakujący wpływ na nasze oczy

Jak wynika z artykułu opublikowanego na łamach Scientific Reports, wpatrywanie się w czerwone światło przez zaledwie trzy minuty może poprawić nasz wzrok. Istnieje jednak pewien haczyk.

Pogarszanie się wzroku wraz z wiekiem jest często spotykanym zjawiskiem i wynika z faktu, że mitochondria w komórkach fotoreceptorowych tracą wydajność w zakresie generowania energii w postaci cząsteczki zwanej adenozynotrójfosforanem, czyli ATP. Efektywność mitochondriów da się jednak zwiększyć za pośrednictwem światła o długiej fali, które ma czerwony kolor. Z nowych badań wynika, że faktycznie tak jest.

Czytaj też: Ludzie są coraz bardziej narażeni na problemy ze wzrokiem. Nie uwierzycie, dlaczego

„Haczykiem” jest w tym przypadku fakt, że poprawa po pojedynczym zabiegu trwa około tygodnia i jest ona widoczna wyłącznie w razie przeprowadzenia naświetlania w godzinach porannych. Jak wyjaśniają autorzy odkrycia, taka 3-minutowa ekspozycja mogłaby być wykonywana na przykład podczas robienia kawy czy w czasie dojazdu do pracy. W ten sposób można byłoby odmienić oblicze troski o wzrok na całym świecie.

Czerwone światło może poprawić widzenie kolorów nawet o 20 procent

Jak doszło do przełomu? Naukowcy zaprosili do udziału w eksperymencie 20 uczestników w wieku od 34 do 70 lat. Każdy z nich spędził trzy minuty wpatrując się w głęboko czerwone światło o długości fali wynoszącej 670 nanometrów. Zabieg ten miał się odbywać zawsze pomiędzy 8 a 9 rano. Po upływie trzech godzin autorzy badania sprawdzali wzrok każdego z uczestników, dochodząc do wniosku, iż pojedyncza ekspozycja na czerwone światło poprawiała widzenie kolorów średnio o 17 procent. U starszych badanych współczynnik ten był nawet wyższy i osiągał około 20 procent.

Czytaj też: Trylobity posiadały oczy niespotykane w królestwie zwierząt

Kolejne testy, przeprowadzone siedem dni później na połowie ochotników wykazały, że korzyści płynące z naświetlania utrzymywały się przez cały tydzień. Kiedy jednak zabiegi przeprowadzano w godzinach popołudniowych, nie odnotowano poprawy w zakresie widzenia kolorów.