Reklama
aplikuj.pl

Paliwo ciekłe jest pozyskiwane z CO2. Pomaga nowy elektrokatalizator

a-CuTi@Cu to nowy elektrokatalizator, dzięki któremu naukowcy byli w stanie przekształcić dwutlenek węgla w paliwo ciekłe. Za projektem stoją przedstawiciele kilku chińskich placówek badawczych.

Szczegóły w tej sprawie są dostępne na łamach Angewandte Chemie i sugerują, że miedź aktywna skupiona na amorficznym stopie miedzi i tytanu wytwarza etanol, aceton i n-butanol z wysoką wydajnością. W badaniach wzięli udział naukowcy z Uniwersytetu Foshan, Chińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii oraz Uniwersytetu Xi’an Shiyou.

Czytaj też: Drapacz chmur usuwający CO2 z atmosfery. Pochłonie więcej węgla niż sam wyemitował

Spalanie paliw kopalnych jest powszechnie wykorzystywaną metodą pozyskiwania energii, ale oczywistym jest, że taki sposób nie należy do najbardziej ekologicznych. Jednym z następstw jest bowiem produkcja ogromnych ilości CO2. Ten ostatni można jednak wykorzystać w formie składnika paliwa, na przykład poprzez elektrokatalityczną konwersję z wykorzystaniem energii odnawialnej. Przekształcenie w paliwa ciekłe byłoby korzystne, ponieważ cechują się one wysoką gęstością energetyczną i są bezpieczne w przechowywaniu i transporcie.

Elektrokatalizator a-CuTi@Cu powstał w ramach badań prowadzonych przez chińskich naukowców

Z drugiej strony, elektrokataliza wykorzystująca związki składające się z dwóch lub więcej atomów węgla nie należy do łatwych zadań. Chińczykom udało się jednak stworzyć nowy elektrokatalizator, który wydajnie przekształca dwutlenek węgla w paliwa ciekła z wieloma atomami węgla (od dwóch do czterech). W efekcie powstaje głównie etanol, aceton i n-butanol.

Czytaj też: Ten katalizator może chronić metale szlachetne

Ale jak w ogóle powstaje ten nowy elektrokatalizator, czyli a-CuTi@Cu? Cały proces rozpoczyna się od cienkich fragmentów stopu miedzi i tytanu, który jest traktowany kwasem fluorowodorowym. W ten sposób tworzy się materiał, w którym nieaktywne atomy tytanu znajdujące się pod powierzchnią zwiększają gęstość elektronową atomów miedzi na powierzchni. Posiada on też katalitycznie aktywne centra miedziowe o wyjątkowo wysokiej aktywności, selektywności i stabilności dla redukcji CO2.