Reklama
aplikuj.pl

Wirtualna czarna dziura pokazuje, które gwiazdy przetrwają, a które nie

m87

Taeho Ryu z Instytutu Astrofizyki Maxa Plancka w Garching i jego współpracownicy wykorzystują wirtualną czarną dziurę w celu lepszego zrozumienia, co dzieje się z gwiazdami, które wejdą z nią w interakcje.

Symulacje te są generowane za pomocą superkomputera. Dzięki nim naukowcy mogą obserwować, jak osiem gwiazd spotyka czarną dziurę o masie milion razy większej od masy Słońca. Kiedy dystans pomiędzy tymi obiektami się zmniejsza, każda z gwiazd ulega rozciąganiu i deformacji. Sprawcą tych wydarzeń jest rzecz jasna niezwykle silna grawitacja czarnej dziury.

Czytaj też: Czarna dziura poza Drogą Mleczną. Do jej znalezienia użyto nowatorskiej metody

Co się dzieje później? Część gwiazd kończy w kawałkach, przyjmując formę rozciągniętych strumieni gazu. Inne z kolei ulegają jedynie częściowej deformacji. Zachowują przy tym część swoich mas, a po oddaleniu się od czarnej dziury powracają do pierwotnych kształtów. Więcej szczegółów na ten temat znalazło się w artykule opublikowanym w The Astrophysical Journal.

Wirtualna czarna dziura rozrywa niektóre gwiazdy na kawałki, a inne wychodzą (niemal) cało z opresji

Tego typu symulacje są pierwszymi, które łączą fizyczne efekty ogólnej teorii względności autorstwa Einsteina oraz realistyczne modele dotyczące gęstości gwiazd. Te wirtualne obiekty mają masy wynoszące od około jednej dziesiątej masy Słońca, do dziesięciokrotności masy naszej gwiazdy. Warto podkreślić, że to, w jaki sposób gwiazdy zareagują na spotkanie z czarną dziurą niekoniecznie wynika z ich mas. Kluczowym parametrem jest w tym przypadku ich gęstość.

Czytaj też: Pobliskie gwiazdy emitują nietypowe sygnały. Naukowcy przypuszczają, co za nimi stoi

Wśród innych elementów zbadanych przez przedstawicieli Instytutu Astrofizyki Maxa Plancka w Garchin znalazły się również różne masy czarnych dziur oraz odległości pomiędzy nimi a gwiazdami. Mając do dyspozycji rezultaty tego typu analiz naukowcy będą mogli lepiej oszacować, jak często we wszechświecie dochodzi do pochłaniania gwiazd przez czarne dziury oraz jak dokładnie wyglądają te wydarzenia.