Reklama
aplikuj.pl

Co z Half Life 3? Jak wyglądają próby wskrzeszenia gry?

half life 3

Valve na ten moment skupia się na swoim nowym urządzeniu – Steam Deck. Miniaturowy PC to w tej chwili oczko w głowie, po tym jak Meta zniszczyła plany firmy związane z wirtualną rzeczywistością. Gdzie w tym wszystkim jest Half Life 3?

Przecież był już Half Life Alyx!

Ostatni powrót marki Half Life nastąpił za pośrednictwem odsłony zwanej Alyx. Ten tytuł nie był jednak bezpośrednią kontynuacją serii, na którą większość czeka, czyli Half-Life 3. O kształcie Half Life 3 miało zadecydować to, jak rozwinie się rynek wirtualnej rzeczywistości. Wydawało się, iż Valve jest na dobrej drodze do zdominowania rynku VR dzięki fantastycznym goglom Valve Index. Tak się jednak nie stało.

Meta zaprezentowała na rynku gogle Oculus Quest, które eliminowały duży problem VR – gry wymagały kabla podpiętego do PC. Choć Quest 1 nie była wielkim sukcesem to jednak Meta Quest 2 zdominował rynek i przebił nawet wynik PlayStation VR, które sprzedało się w 5 milionach egzemplarzy. Meta Quest 2 to dziś około 10 milionów urządzeń. Gracze pokazali, że są gotowi na gorszą oprawę bez kabla (choć sprzęt dalej można podpiąć do PC i grać w dowolne gry).

Czytaj też: Farming Simulator 22 zaorał konkurencję na Steam

Valve ze swoimi planami rozwoju profesjonalnych, zaawansowanych technologicznie headsetów przegrało z tym, że sprzęt Meta nie miał kabla. Rozwój działu VR musiał zatem zostać wstrzymany, a Valve zacząć od zera i stworzyć swoje gogle bez kabla, na które jeszcze długo poczekamy. Do tego na rynku zaczynają pojawiać się mali konkurenci Questa (Pico Neo 2), a i Apple ma działać w tym temacie.

Valve, które chciało wyznaczać trendy zostało zepchnięte do narożnika i być może zrezygnuje też z VR całkowicie. Firma ma jednak już nowy sprzęt, którym chce zawojować rynek – Steam Deck.

Half Life 3 w powijakach?

Prace nad Half Life 3 w VR zostały zatem wstrzymane i po raz kolejny wyrzucone do kosza. Taka sytuacja ma w kółko miejsce od kilku lat. Valve nigdy nie rozpoczęło zaawansowanych prac nad Half Life 3 i firma cały czas „szuka”.

W tej chwili nikt w Valve nie pracuje nad czymś zaawansowanym, związanym z Half Life 3. Jedyne prace, jakie trwają, to w kółko to samo – bardzo mała grupa deweloperów testuje różne rozwiązania, które potem są oceniane i zazwyczaj nie spełniają pokładanych w tej grze nadziei na rewolucję w branży.

Czytaj też: Wyciek zdradza dwa miasta BioShock 4, które toczyć będą pionową wojnę

Nie oznacza to jednak, że „coś” związanego z marką Half Life nie powstaje! W związku z tym, że Steam Deck wkrótce będzie miał swoją premierę, Valve szykuje grę, która będzie się idealnie sprawdzać na tym urządzeniu.

Nie będzie to produkcja ekskluzywna dla Steam Decka, ale rozgrywka na tym urządzeniu będzie niezwykle komfortowa. Czym ma być ta gra? Informator Tyler McVicker donosi, iż powinniśmy wyobrazić sobie coś będącego hybrydą strzelanki i strategii w uniwersum Half Life. Gra ma wyglądać jak połączenie Left 4 Dead, Alien Swarm, gier RTS i Half Life’a.