Reklama
aplikuj.pl

Poradnik Świąteczny 2021 – TP-Link

poradnik-swiateczny-2021-tp-link

Święta zbliżają się dużymi krokami, a Ty nadal szukasz ciekawych gadżetów dla siebie i dla twojej rodziny? Może warto zainwestować w dom, tak aby skorzystali na tym wszyscy domownicy?

Co ma wspólnego dom z gadżetami technologicznymi? Odpowiedzi na to pytanie jest mnóstwo. Wszystkie jednak zaczynają się od stworzenia systemu smarthome, w którym zintegrujesz wszystkie swoje urządzenia elektroniczne.

Smarthome zaczyna się od sieci: Deco X68 domowy system Wi-Fi 6 Mesh AX3600

Deco X68 to kompletny system Wi-Fi Mesh, zaprojektowany z myślą o większych domostwach, który w połączeniu z dobrym routerem pozwoli na stworzenie super-szybkiej, trzypasmowej sieci Wi-Fi 6, zdolnej do obsługi nawet 150 urządzeń. Nie jest to bynajmniej standardowy system siatki. Jednostki Deco wykorzystują algorytmy maszynowego uczenia się, dzięki którym system analizuje nasze domowe środowisko sieciowe, tak aby zapewnić nam jak najlepszą łączność bezprzewodową.

Zestaw składający się z dwóch jednostek jest w stanie obsłużyć przestrzeń o maksymalnej powierzchni 510 m2, podzielonej na od 3 do 5 pomieszczeń. Trzy jednostki Deco to z kolei pokrycie 650 m2 i maksymalnie 7 pomieszczeń. Dzięki obsłudze trzech pasm sieci bezprzewodowej jednocześnie, możemy liczyć na prędkość transferu do 3600 Mb/s. W praktyce oznacza to, że granie w chmurze, czy też strumieniowanie filmów w rozdzielczości 4k odbywa się bez jakichkolwiek problemów z płynnością. Z takiego prezentu na pewno ucieszy się cała rodzina.

TP-Link Deco X68

Warto też wspomnieć, że Deco X68 posiada wbudowany system zabezpieczeń sieci bezprzewodowej Homeshield, który automatycznie identyfikuje wszystkie urządzenia IoT podłączone do sieci i czynnie monitoruje ich pracę, nieustannie szukając potencjalnych luk bezpieczeństwa, tak aby móc w stanie je zablokować. Powiedzmy, że jest to swojego rodzaju autonomiczny administrator systemu. Jego konfiguracja, tak jak zresztą konfiguracja reszty ustawień sieciowych jest bardzo intuicyjna dzięki dedykowanej aplikacji Deco, w której możemy również blokować w sieci wybrane treści, nadawać priorytety wybranym przez nas urządzeniom, czy też na bieżąco monitorować stan naszej sieci. Jest to bardzo kompletne rozwiązanie, które nie powinno sprawiać zbyt dużych problemów w użytkowaniu.

Dla mniejszych domostw: Halo H50G – Wi-Fi Mesh, AC1900

Halo H50G to nieco mniejszy i odrobinę wolniejszy system dla mniej wymagających użytkowników. W porównaniu do Deco X68 jego maksymalny zasięg jest trochę mniejszy – trzy bezprzewodowe jednostki pozwalają na pokrycie 550 m2 powierzchni i są w stanie obsługiwać dwa pasma sieci bezprzewodowej, z maksymalnym transferem 1900 Mb/s.

Sześć wzmacniaczy sygnału wbudowanych w trzy jednostki H50G zapewnia idealną płynność działania sieci bezprzewodowej. Dodatkowo, cały system wykorzystuje również technologię Beamforming, która umożliwia wykrywanie urządzeń i przesyłanie w ich kierunku mocnego sygnału Wi-Fi, nawet jeśli znajdują się w odległej lokalizacji lub mają niski poziom zasilania.

Mercursys Halo H50G

Dodatkową wygodę zapewnia wbudowana w jednostki funkcja autonaprawy, która po wystąpieniu błędu na jednej z jednostek Halo, sprawia, że system automatycznie przekieruje dane do innego urządzenia, aby nie dopuścić do utraty sygnału i przerwy w dostępie do sieci. Dedykowana aplikacja pozwala oczywiście na bezproblemową konfigurację całej sieci, sprawowanie kontroli rodzicielskiej (czasowe blokowanie dostępu do sieci, filtrowanie treści i limity dostępu), czy też nadawanie priorytetów wybranym przez nas urządzeniom. Halo H50G pozwala również na stworzenie oddzielnej sieci dla gości, co jest całkiem wygodne.

Skoro mamy już sieć, czas na akcesoria. Tapo C210 – kamera do monitoringu domowego

W tym poradniku nie będziemy polecać wam całej listy urządzeń IoT, którą warto kupić, bo trochę mija się to z celem. Konfiguracja systemu smarthome to bardzo indywidualna kwestia i właściwie tylko jedno urządzenie wydaje się być na tyle uniwersalne, żeby je polecić.

Mowa o inteligentnej kamerze, która zwiększy bezpieczeństwo naszych czterech ścian i umożliwi nam ich stały monitoring. Sprzętem godnym polecenia w tej kategorii jest Tapo C210, czyli obrotowa kamera Wi-Fi do monitoringu domowego, która jest na tyle uniwersalna, że sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

Jak na swoją kategorię, C210 ma bardzo dobre parametry, jeśli chodzi o rejestrowanie obrazu, który zapisywany jest w rozdzielczości 3 Mpx, co w połączeniu z szerokokątnym obiektywem zamontowanym na obrotowej głowicy da nam jasny obraz w każdej sytuacji. Również w nocy. C210, jako kamera zaprojektowana z myślą o monitoringu posiada bowiem tryb nocny z nagrywaniem w podczerwieni 850 nm, który aktywowany jest automatycznie przy słabym oświetleniu.

Co więcej, wbudowany system podczerwieni jest w stanie wykryć każdy ruch w odległości do 9 metrów. Kamerę możemy skonfigurować w ten sposób, aby po zarejestrowaniu takiego wydarzenia wysyłała nam powiadomienie, z dołączonym od razu nagraniem, na nasz telefon, kiedy przebywamy na przykład poza domem. To nie koniec jej możliwości – dzięki dwukierunkowej transmisji audio, możemy od razu porozmawiać z osobą, która puka do naszych drzwi pod naszą nieobecność. Przydaje się szczególnie do kontaktów z kurierami. Wiem, co mówię.

TP-Link Tapo C210

Co ważne, taki system monitoringu naszego domostwa może składać się z kilku kamer, które możemy zsynchronizować w pojedynczej aplikacji i stamtąd kontrolować je wszystkie.

Dobra, szybka sieć bezprzewodowa i system monitoringi to naszym zdaniem absolutna podstawa każdego systemu smarthome. Warto sprawić sobie taki prezent na święta. Szybka i bezprzewodowa sieć na pewno przypadnie do gustu całej rodzinie, a system monitoringu sprawi, że wychodząc z domu będziecie nieco spokojniejsi. Warto.