Reklama
aplikuj.pl

Tajemniczy przodkowie człowieka w syberyjskiej jaskini. Znaleziono ich rekordowo stare szczątki

O denisowianach wiemy coraz więcej, ale nadal pozostają oni niezwykle tajemniczy. Liczące około 200 tysięcy lat szczątki tych osobników zostały znalezione w jednej z syberyjskich jaskiń.

Archeolodzy odpowiedzialni za ich badanie opisali swoje wnioski na łamach Nature Ecology & Evolution. Artykuł odnosi się do trzech skamieniałości denisowian, które są znacznie starsze od dotychczas badanych. Wcześniejsze miały bowiem od około 122 000 do 194 000 lat. Wraz z neandertalczykami byli oni najbliższymi znanymi krewnymi współczesnych ludzi.

Czytaj też: Neandertalczycy mogli być prawdziwymi artystami. Tak sugerują szczątki sprzed 51 tysięcy lat

Łącznie członkowie zespołu badawczego przeanalizowali 3791 fragmentów kości z Jaskini Denisowej. Okazało się, że pięć z nich należało do ludzi, z czego cztery zawierały wystarczająco dużo DNA, by udało się ustalić tożsamość ich właścicieli. Wtedy też okazało się, że jedna z kości należała do neandertalczyka, podczas gdy trzy pozostałe – do denisowian. Zdaniem naukowców dwie kości mogły pochodzić od tej samej osoby bądź spokrewnionych ze sobą osobników.

Denisowianie i neandertalczycy to najbliżsi przodkowie współczesnych ludzi

Zdaniem autorów, denisowianie, do których należały kości, żyli w klimacie podobnym do obecnego. Najprawdopodobniej zamieszkiwali oni miejsce sprzyjające życiu, w którym znajdowały się zarówno lasy liściaste jak i otwarty step. Do określenia wieku skamieniałości użyto warstwy ziemi, w której zostały odkryte. Zawierała ona również wiele kamiennych artefaktów i szczątków zwierząt: jedne i drugie stanowią wskazówki dotyczące życia i zwyczajów tych odległych przodków ludzi.

Czytaj też: Czaszka sprzed tysięcy lat wyjaśnia, jak nasi odlegli przodkowie traktowali zmarłych

Wśród szczątków znalazły się bowiem pozostałości jeleni, gazel, koni, żubrów czy nosorożców włochatych. Z kolei jeśli chodzi o kamienne przedmioty, to najprawdopodobniej służyły one do obróbki skór zwierzęcych. Owe narzędzia nie mają bezpośrednich odpowiedników w północnej lub środkowej Azji, ale wykazują pewne podobieństwa do rzeczy znalezionych w Izraelu i pochodzących z okresu od 250 000 do 400 000 lat.