Włoska firma Energy Dome ogłosiła właśnie zakończenie rundy finansowania, która zapewniła jej dostęp do 11 milionów dolarów na dalsze prace. Te pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój i demonstrację, mające zapewnić światu lepsze akumulatory na bazie dwutlenku węgla, które znacznie usprawnią magazynowanie energii słonecznej.
Wedle Energy Dome akumulatory na bazie dwutlenku węgla, to przyszłość taniego magazynowania prądu
Energy Dome w celu zapewniania światu taniej formy magazynów energii zaproponował wykorzystanie dwutlenku węgla, jako podstawy dla rozległych magazynów energii elektrycznych. Pomysł obejmuje wykorzystywanie nadwyżek energii, w którym to elastyczny pęcherz w formie kopuły wypełnionej CO2 w stanie gazowym sprężałby system turbin elektrycznych, co z jednej strony generowałoby ciepło, a z drugiej skraplało gaz w ciecz.
Czytaj też: Naukowcy rozwiązali toksyczny problem ogniw z perowskitu
Podczas gdy sama temperatura byłaby odprowadzana do systemu magazynowania energii cieplnej, ciecz miałaby być magazynowana pod ciśnieniem w temperaturze otoczenia. W cyklu odzyskiwania energii na ciekły dwutlenek węgla oddziaływać miałoby zgromadzone w procesie „ładowania” ciepło.
Czytaj też: Tanie magazynowanie energii w zasięgu „lodowej elektrody” z sadzy i dwutlenku manganu
Cały proces zmieniałby stan CO2 z ciekłego na gazowy, podczas czego generowana energia napędzałaby kolejny zestaw turbin generujących ponad 75% prądu utraconego w procesie ładowania. Z kolei dwutlenek węgla powróciłby do stanu gazowego, czyli do początkowego pęcherza, rozpoczynając cały cykl od początku.