Reklama
aplikuj.pl

Poradnik Świąteczny 2021 – SONOS

W dzisiejszej odsłonie naszego Poradnika Świątecznego przyjrzymy się nagłośnieniu. Nie byle jakiemu, bo pod lupę bierzemy sprzęt najwyższej jakości. Sprzęt marki SONOS.

SONOS Arc – kinowy dźwięk z listwy pod telewizorem

Na pierwszy rzut oka SONOS Arc nie sprawia wrażenie sprzętu potężnego. Wygląda niepozornie. Prosto i do bólu elegancko. To zasługa matowego wykończenia obudowy o długości 114,2cm i stosunkowo niedużej masy 6,25 kg. Soundbar możemy postawić pod telewizorem lub wygodnie powiesić go na ścianie.

Wewnątrz znalazło się miejsce dla ośmiu eliptycznych głośników niskotonowych, trzech głośników wysokotonowych z jedwabną kopułką, czterech mikrofonów dalekosiężnych oraz jedenastu cyfrowych wzmacniaczy impulsywnych. Dwa z głośników emitują dźwięk do góry, a dwa na boki.

Taki zestaw, w połączeniu ze specjalnie wyprofilowaną maskownicą zakrzywioną pod kątem 270 stopni jest w stanie wygenerować przestrzenny dźwięk w układzie 5.0, wzbogacony o obsługę technologii Dolby Atmos. Przekłada się to na kinowe brzmienie. Ulepszone dodatkowo funkcjami takimi jak Wzmacniacz mowy, dzięki czemu jesteśmy w stanie usłyszeć każdy nagrany szept. To zasługa odpowiedniego strojenia sprzętu, wykonanego przez Radę Dźwięku Sonos. W jej składzie znajdują się osoby, które mają w swoim dorobku nagrody Grammy oraz Oscary.

Co jeszcze potrafi SONOS Arc? Wśród dostępnych funkcji znajdziemy obsługę Trueplay (analiza akustyczna pomieszczenia), tryb nocny, obsługę Apple AirPlay 2, Wi-Fi, HDMI eARC, ethernet oraz synchronizację z pilotem od telewizora. Możliwości SONOS Arc można rozszerzyć poprzez dokupienie dodatkowych głośników marki – dwóch na kanały tylne (np. 2x Sonos One) i subwoofera.

SONOS Arc

SONOS Beam Gen 2 – dla szukających oszczędności miejsca

SONOS Beam Gen 2 to soundbar dla osób chcących połączyć wysoką jakość dźwięku z kompaktowymi wymiarami sprzętu. Matowa obudowa urządzenia ma 65,1mm długości i wazy skromne 2,8 kg. Kryje w sobie cztery eliptyczne głośniki średniotonowe, jeden głośnik wysokotonowy umieszczony centralnie, trzy pasywne radiatory odpowiedzialne za niskie częstotliwości oraz pięć cyfrowych wzmacniaczy impulsywnych.

Soundbar jest nie tylko niewielki, ale i bardzo prosty w konfiguracji. Potrzebujemy jedynie dwóch kabli – HDMI oraz zasilającego, a całą konfigurację możemy przeprowadzić na smartfonie, który z soundbarem parujemy przez NFC. Kilka kliknięć na ekranie smartfonu i urządzenie jest gotowe do odtwarzania muzyki.

SONOS Beam Gen 2 obsługuje szereg formatów audio, na czele z Dolby Atmos. Mamy tu również Trueplay, wzmacniacz mowy, regulowany equalizer, tryb nocny, obsługę Apple AirPlay 2, HDMI eARC, Wi-Fi oraz gniazdo Ethernet.

SONOS Beam Gen 2

SONOS Roam – bardzo dobry dźwięk w każdym miejscu

SONOS Roam zachowuje najważniejsze cechy głośnika przenośnego. Jest nieduży – ma 16,8cm wysokości i 6 cm szerokości, lekki – waży 430 gramów oraz jest odporny. Co potwierdza norma wodoszczelności IP67. Jest też w stanie pracować w temperaturze od 5 do 35 stopni Celsjusza. No i co by nie mówić, głośnik jest bardzo ładny i świetnie wykonany.

We wnętrzu SONOS Roam znajdziemy dwa cyfrowe wzmacniacze impulsywne klasy H, głośnik wysokotonowy i głośnik średniotonowy. Głośniki tej wielkości zazwyczaj mają tylko pojedynczy przetwornik. Do tego mikrofony, które umożliwiają korzystanie z funkcji Trueplay. Dostosowuje ona brzmienie głośnika do warunków otoczenia.

SONOS Roam pozwala na wykorzystywanie łączności Wi-Fi oraz Bluetooth 5.0. Dzięki funkcji Sound Swap głośnik jest w stanie przesłać dźwięk do dowolnego innego produktu SONOS znajdującego się w zasięgu.

Głośnik jest zasilany akumulatorem o pojemności 18 Wh, który pozwala na maksymalnie 10 godzin pracy z umiarkowaną głośnością. Ładować można go zasilaczem o mocy co najmniej 7,5W lub, co jest rzadkością w głośnikach przenośnych, bezprzewodowo w standardzie Qi. W zestawie znajdziemy ładowarkę z wygodnymi magnesami.

SONOS Roam

SONOS One SL – muzyczne wyposażenie domu

SONOS One SL jest głośnikiem bardzo uniwersalnym. Może być samodzielnym urządzeniem, albo też bardzo dobrym uzupełnieniem już posiadanych głośników marki. Z kolei prując dwa głośniki One SL uzyskamy zestaw stereo.

Jest nieduży, ma 16,2cm wysokości i 12 cm szerokości, ale masa 1,85 kg wskazuje, że mamy do czynienia z nieźle wyposażonym sprzętem. SONOS One Sl jest wyposażony w dwa cyfrowe wzmacniacze impulsowe, głośnik wysokotonowy oraz średniotonowy. Oferuje obsługę Trueplay oraz Apple AirPlay 2, można nim sterować za pomocą panelu dotykowego lub z poziomu aplikacji mobilnej oraz korzystać z łączności bezprzewodowej (Wi-Fi n) i przewodowej (Ethernet). Nie zabrakło też opcji strumieniowania muzyki z popularnych aplikacji, takich jak Tidal czy Spotify. Ogółem SONOS oferuje dostęp do ponad 100 serwisów streamingowych.

SONOS One SL pozwala na sparowanie z innymi głośnikami marki. W ten sposób możemy rozszerzyć dźwięk przestrzenny, np. łącząc dwa głośniki One SL z soundbarem, albo też odtwarzać to samo na wszystkich głośnikach. Funkcja szczególnie przydatna podczas domowych imprez.

SONOS One SL