Reklama
aplikuj.pl

Ramię do pracy w nieprzewidywalnym środowisku. Chińczycy stworzyli kosmiczny manipulator

śmieci w kosmosie, orbitujące śmieci, śmieci na orbicie, kosmiczne śmieci

Nawet jeśli roboty okazują się działać bezbłędnie na Ziemi, to kosmiczne środowisko jest znacznie bardziej nieprzewidywalne. Oznacza to, że szczególnie przydatne okazują się te maszyny, które mogą dostosowywać się do zmiennych warunków.

Jednej z takich został poświęcony artykuł dostępny na łamach Space: Science & Technology. Publikacja odnosi się do robotycznego ramienia mającego wagę nieznacznie przekraczającą 9 kilogramów. Jest ono w stanie przenosić ładunki o wadze wynoszącej niemal 1/4 jego własnej wagi, Urządzenie ma przy tym możliwość dostosowania swojej pozycji i prędkości w czasie rzeczywistym względem panujących warunków.

Czytaj też: Startup mierzył wysoko i dosięgnął orbity. Astra może świętować

Jak wyjaśnia Wenfu Xu, którzy zarządzał projektem, jego zespół opracował lekki manipulator kosmiczny i zaprojektował nową metodę sterowania nim. Charakterystyczną cechą takiego manipulatora jest konieczność wywierania stałej kontroli siły podczas pracy.

Manipulator zaprojektowany przez Chińczyków jest w stanie dostosowywać się do zmiennego środowiska w kosmosie

Chcąc utrzymać tę kontrolę na stałym poziomie, naukowcy wykorzystali metodę sterowania, która eliminuje potrzebę korekcji stanu ustalonego. Kiedy powierzchnia jest zmienna i nieprzewidywalna, utrzymywanie stałego stanu korekcyjnego skutkuje większą liczbą błędów. Wynika to z prostego faktu: nie wszystkie korekty mają zastosowanie do wszystkich błędów.

Czytaj też: Satelita ADRAS-J zbada orbitujący śmieć dla JAXA. Znamy wykonawcę pierwszego etapu CRD2

W czasie testów okazało się, że w przypadku lekkiego manipulatora ta nowatorska metoda była wysoce wydajna. Nawet na nieznanej powierzchni mechaniczne ramię było w stanie wprowadzać korekty szybciej niż tradycyjnie sterowany manipulator. Xu dodaje, iż tego typu rozwiązania mogłyby być przydatne szczególnie w przypadku działań na orbicie, takich jak przejmowanie obiektów czy prowadzenie napraw.