Reklama
aplikuj.pl

Opracowano nową anodę akumulatorów sodowych, rozwiązując problem dendrytów

nową anodę akumulatorów sodowych, anodę akumulatorów sodowych,

Obecnie zdecydowanie największą zmorą różnego rodzaju akumulatorów jest bolączka elektrod, na których „wyrastają” tak zwane dendryty. Te początkowo obniżają możliwości ogniw, a następnie całkowicie je psują, a nawet doprowadzają do poważnych awarii. Naukowcy z University of Texas at Austin rozwiązali jednak ten problem, stawiając na nową anodę akumulatorów sodowych.

Naukowcy rozwiązali problem, który dręczył anodę akumulatorów sodowych

Akumulatory sodowe są o tyle obiecujące, że nie posiadają w swoim składzie metali ciężkich pokroju litu i kobaltu. Sam sód jest z kolei tani i znacznie bardziej dostępny, obiecując jednocześnie bardziej ekologiczną alternatywę, ale wszelkiego rodzaju akumulatory sodowe dręczy wspomniany problem dendrytów, które mają tendencję do narastania na anodzie. Mowa więc o tej elektrodzie, która przechowuje jony w naładowanym akumulatorze.

Czytaj też: Patent systemu rozpoznawania twarzy Clearview AI obudziło głosy krytyki

Jak pozbyć się dendrytów? Wygląda na to, że prosto i tak też naukowcy uznali, że najlepiej stworzyć ją tak, aby jej struktura była możliwie najbardziej „równa”. Wykorzystali do tego materiał kompozytowy o nazwie antymonowo-teleurowym intermetalicznym sodem. Ten powstaje poprzez ułożenie na siebie cienkich arkuszy metalu sodu, które następnie są walcowane na proszku tellurku antymonu i składane. Proces ten jest powtarzany w kółko, aby utworzyć materiał anody i prowadzi do bardzo równomiernego rozmieszczenia atomów sodu, co zmniejsza prawdopodobieństwo utworzenia się dendrytów.

Czytaj też: Czy marsjańskie habitaty Marsha byłyby idealne tutaj, na Ziemi i to z plastiku?

Ten materiał kompozytowy nie tylko zapobiega tworzeniu się dendrytów, ale też poprawia ogólną stabilność baterii sodowych. Naukowcy zauważają, że ma wyższą teoretyczną gęstość energii niż jakakolwiek istniejąca anoda sodowo-jonowa i dlatego może zapewnić finalnie okazalszą pojemność.