Reklama
aplikuj.pl

Ponad połowa społeczeństwa woli, by dotyczące ich decyzje podejmowały algorytmy, a nie ludzie

Oddanie swojego życia w ręce (?) komputerów i algorytmów nie brzmi może jak najlepszy pomysł na świecie. Ludzkość patrzy jednak na tę perspektywę coraz przychylniej.

Derek Bambauer z University of Arizona przeprowadził w tej sprawie badania, które zostaną opublikowane na łamach Arizona State Law Journal. Chciał za ich sprawą przeanalizować społeczne postrzeganie funkcjonowania algorytmów w zakresie podejmowania decyzji. W przyszłości wnioski płynące z jego badań mogłyby posłużyć do skuteczniejszego regulowania działań opartych na przykład na systemach sztucznej inteligencji.

Czytaj też: Mikroroboty „zaatakują” lekami komórki rakowe, kiedy tylko na nie trafią

Bambauer, korzystając ze wsparcia Michaela Rischa, wziął pod uwagę sylwetki około 4000 osób. Miały one wziąć udział w internetowej ankiecie i odpowiedzieć na kilka pytań. Pod rozwagę wzięto cztery różne scenariusze, a odpowiedź miała dotyczyć tego, czy – zdaniem ankietowanych – decyzję w przedstawionej im sprawie powinien podjąć człowiek czy algorytm. Wśród rozważanych kwestii znalazły się:

  • otrzymanie karty podarunkowej o wartości 10-20 dolarów do wykorzystania w kawiarni
  • wskazanie winy bądź niewinności w przypadku wykroczenia drogowego
  • wyrażenie zgody na udzielenie pożyczki
  • zgoda na włączenie do badania klinicznego dotyczącego leczenia choroby, na którą cierpi użytkownik

Algorytmy wzbudzają zaskakująco duże zaufanie wśród ludzi

Wyniki mogą zaskakiwać. Aż w 52,2% przypadków ankietowani woleliby powierzyć podjęcie decyzji maszynie, a nie innej osobie. Analogicznie, odwrotny wybór dotyczył 47,8% scenariuszy. Bambauer przyznaje, że nawet pomimo świadomości tego, iż strach przed algorytmami nie jest w społeczeństwie tak duży jak się uważa, wyniki mogą zaskakiwać. Co ciekawe, dużą rolę w dokonanych wyborach miały koszty obsługi algorytmu vs koszty pracy człowieka. Jeśli były one niższe w przypadku algorytmu, to 61% respondentów wybierało algorytm. Przy podobnych kosztach wybór ten dotyczył jednak zaledwie 43% ankietowanych.

Czytaj też: Jak algorytmy wpływają na wymiar sprawiedliwości?

Z drugiej strony, im wyższa była stawka, o jaką rozchodziło się w danym scenariuszu, tym chętniej osoby biorące udział w badaniu powierzały podjęcie decyzji ludziom. Na korzyść algorytmów działała natomiast szybkość działania: jeśli maszyny przewyższają w tym aspekcie człowieka, to wybierze ich 57% badanych. Przy równowadze algorytmy nadal prowadziły, choć nieznacznie: 52% do 48%.