Reklama
aplikuj.pl

Papier Piano, czyli pokaz potencjału NFC i drukowanej elektroniki

Papier Piano, pokaz potencjału NFC i drukowanej elektroniki

NFC znacząco ułatwiło nam życie, usprawniając znacząco karty dostępu, systemy podwójnej autoryzacji podczas logowania, wymianę danych między telefonami, czy przede wszystkim płatności zbliżeniowe. Potencjał NFC jest więc ogromny, a kiedy połączymy go z drukowaną elektroniką, zyskami dzieła pokroju Papier Piano.

NFC i drukowana elektronika mają ogromny potencjał. Papier Piano to pokazuje

Za projekt Papier Piano, czyli po prostu „fortepian na kartce papieru” odpowiada austriacka firma technologiczna Prelonic. Ta została założona w 2007 roku, aby rozwijać i produkować elastyczne drukowane moduły elektroniczne, a w tym wyświetlacze, baterie i czujniki. Zapewniła już rynkowi wiele dzieł, z czego jej pierwszy produkt o nazwie Prelonic Interactive Paper (PIP), łączy w sobie obwody drukowane i NFC, dając użytkownikom nowy sposób interakcji z urządzeniami mobilnymi.

Czytaj też: Samsung Galaxy S21 z certyfikatem NFC

Paper Piano jest więc niczym innym, jak demonstracją tej technologii, która ma za zadanie pokazać to, co drzemie w połączeniu NFC i smartfona. Do tego projektu firma podeszła w dosyć oczekiwany sposób. Rozpoczęła od wydrukowania części klawiszy fortepianu na kartce papieru za pomocą standardowej drukarki. Następnie na tylnej stronie arkusza wydrukowała węgiel przewodzący, a na osobnym arkuszu prosty układ obwodu, którego uzupełniła malutkim chipem NFC. Ten został bowiem przymocowany do spodniej części szablonu klawiatury, a ten z kolei umieszczony na warstwie obwodu, tworząc interfejs.

Czytaj też: Klienci mBanku mogą już płacić przy pomocy Mi Smart Band 6 NFC

Resztę roboty wykonała aplikacja na smartfon, którego wystarczyło położyć po lewej stronie kartki tak, aby łączył się z NFC. Dzięki tej technologii to Papierowe Pianino nie wymaga osobnego źródła zasilania, a działa tak, że kiedy użytkownik dotyka opuszkami palców któregokolwiek z ośmiu białych klawiszy wydrukowanych na kartce, ich cyfrowe odpowiedniki podświetlają się na ekranie smartfona, a jego głośniki generują dźwięk. Nic szczególnego, ale Papier Piano, to idealny wręcz pokaz technologii.