Reklama
aplikuj.pl

Bliźniak południowy uchwycił mgławicę Kameleon. Zobaczcie jej nowe zdjęcie

Mgławica Kameleon jest głównym elementem zdjęcia wykonanego przez jeden z teleskopów tworzących Obserwatorium Gemini. Ten tzw. bliźniak południowy znajduje się na terenie Chile.

Gaz wypływający z uwiecznionej mgławicy przypomina wyglądem motyla mającego tylko jedno skrzydło. Nazwa tej mgławicy jest związana z faktem, że ma ona wysoką jasność na niektórych długościach fal światła podczerwonego, jednak może być również widoczna w świetle widzialnym. Przykład tego drugiego zjawiska jest widoczny na fotografii poniżej.

Czytaj też: Mgławica planetarna w obiektywie teleskopu Hubble’a. Obserwacje ujawniły jej złożoną strukturę

W jądrze wspomnianej mgławicy (widocznym na środku zdjęcia) widnieje jej „napęd” – gwiazda o masie niższej od Słońca, która uległa zaćmieniu za pośrednictwem ciemnego, niemal pionowego pasa. Jest ona młoda i stosunkowo chłodna, lecz emituje strumienie szybko poruszającego się gazu, które utworzyły tunel w obłoku międzygwiazdowym. Podczerwone i widzialne światło emitowane przez gwiazdę przemieszcza się wzdłuż tego tunelu i rozprasza na jego ścianach, tworząc tzw. mgławicę refleksyjną.

Mgławica Kameleon na nowej fotografii może budzić skojarzenia z motylem

Jeśli chodzi o wspomniany pas, to zdaniem badaczy jest on dyskiem okołogwiazdowym, który zawiera gaz i pył krążące wokół gwiazdy. Tego typu dyski zazwyczaj towarzyszą młodym gwiazdom i dostarczają im materii potrzebnej do tworzenia planet. Ale dlaczego dysk ma formę pasa a nie okręgu? Jest on ustawiony tak, że prowadząc obserwacje z Ziemi widzimy tylko jedną jego krawędź. Centralna gwiazda mgławicy Kameleon najprawdopodobniej jest natomiast młodym obiektem osadzonym wewnątrz tego dysku.

Czytaj też: Powstaje pierwsze na świecie wulkaniczne obserwatorium. Naukowcy odbędą podróż w głąb Ziemi

Warto też zwrócić uwagę na obiekt o jasnoczerwonej barwie, który znajduje się na prawo od środka. To właśnie tam fragmenty szybko poruszającego się strumienia gazu świecą po tym, jak zderzył się on z mniej rozpędzonym gazem w mgławicy. Jest to jeden z tzw. obiektów Herbiga-Haro i został sklasyfikowany jako HH 909A.