Reklama
aplikuj.pl

Nowe ogniwa fotowoltaiczne będą wydajniejsze i powstaną szybciej. To efekt współpracy MIT i Google Brain

Naukowcy z MIT i Google Brain opracowali system, który może zrewolucjonizować projektowanie ogniw fotowoltaicznych. Dzięki niemu nowości mogłyby być wprowadzane skuteczniej i szybciej niż dotychczas.

Opracowywanie nowych ogniw jest bowiem dość powolnym procesem, w którym wprowadza się pewne zmienne, by potem ocenić ich przełożenie na efekt końcowy. Nawet z wykorzystaniem symulatorów, które pokazują przewidywane wyniki wprowadzenia konkretnych modyfikacji, naukowcy nie byli w stanie uzyskać zadowalających rezultatów.

Czytaj też: Naukowcy rozwiązali toksyczny problem ogniw z perowskitu

Rozwiązanie opisane na łamach Computer Physics Communications może przynieść potencjalną rewolucję. Jak wyjaśnia jeden z członków zespołu badawczego, Giuseppe Romano, w odróżnieniu od zazwyczaj stosowanych symulatorów ten nowy nie tylko przewiduje wydajność, ale również pokazuje, jak bardzo na tę wydajność wpływa każdy z parametrów wejściowych.

Ogniwa fotowoltaiczne będą konfigurowane w znacznie szybszy i skuteczniejszy sposób

Twórcy systemu dodają, że z jego wykorzystaniem zmniejsza się częstość uruchamiania symulatora, co z kolei daje dostęp do szerszej przestrzeni zoptymalizowanych struktur. Jakby tego było mało, symulator sugeruje, w jakim kierunku powinny zmierzać potencjalne zmiany, aby uzyskać jak najlepsze efekty. W efekcie, zamiast badać całą sieć możliwości, badacze mogli po prostu podążać jedną ścieżką.

Czytaj też: Dzięki Revolt stworzono pierwsze ogniwo akumulatorowe w 100% z materiałów z recyklingu

Wśród zmiennych, które jest w stanie oceniać system wymienia się między innymi grubość poszczególnych warstw ogniw; ilość domieszki z której składa się każda z tych warstw; stałą dielektryczną warstw izolacyjnych oraz tzw. przerwę energetyczną. Co ważne, symulator jest narzędziem typu open-source. Jak na razie korzysta on z jednowymiarowej wersji ogniwa fotowoltaicznego, dlatego następnym krokiem będzie rozszerzenie jego możliwości o dwu- i trójwymiarowe konfiguracje.