Reklama
aplikuj.pl

Największa elektrownia wiatrowa na wodach słodkich już pracuje

Największa elektrownia wiatrowa na wodach słodkich, elektrownia wiatrowa

Jakieś sześć kilometrów od wybrzeża Fryzji w północnej części Holandii i części północno-zachodnich Niemiec, znajduje się Windpark Fryslân. To na ten moment największa elektrownia wiatrowa na wodach słodkich, która właśnie rozpoczęła działanie z „pełną parą” na największym jeziorze w Holandii.

Zlokalizowana na holenderskim jeziorze farma Windpark Fryslân, to obecnie największa elektrownia wiatrowa na wodach słodkich

Zlokalizowana na jeziorze IJssel, elektrownia wiatrowa Windpark Fryslân, została oddana do użytku, rozpoczynając swoją pracę nad dostarczaniem aż 382,7 megawatów energii. Na nią składa się działanie aż 89 turbin wiatrowych Siemens Gamesa o mocy 4,3 MW każda, a za jej stworzenie odpowiada konsorcjum Zuiderzeewindl. Składa się na nie holenderska firma Royal Van Oord oraz Siemens Gamesa. Z kolei właścicielem i odpowiedzialną za farmę jest firma Ventolines, zajmująca się energią odnawialną.

Budowa Windpark Fryslân rozpoczęła się w 2019 roku i miała zakończyć się w czerwcu, ale przez pandemię, problemy logistyczne i niekorzystną pogodę, jej uruchomienie zostało przesunięte na trzeci kwartał. Oczekuje się, że będzie produkować około 1,5 TWh energii elektrycznej rocznie, czyli około 1,2% holenderskiego zużycia energii elektrycznej, co przekłada się na około 500000 gospodarstw domowych w Holandii.