Reklama
aplikuj.pl

Ryba jak z kosmosu. Ma przezroczystą głowę i została niedawno uwieczniona na nagraniu

Ryby głębinowe zazwyczaj posiadają ewolucyjne cechy, które nas – żyjących w znacznie bardziej nasłonecznionym środowisku – mogą przerażać. W tym przypadku chodzi o organizm posiadający w zasadzie przezroczystą głowę.

Na poniższym wideo możecie zobaczyć przedstawiciela gatunku Macropinna microstoma, który zamieszkuje setki a nawet tysiące metrów pod powierzchnią. Jego obserwacje przeprowadzili naukowcy z MBARI (Monterey Bay Aquarium Research Institute). Są one tym cenniejsze, że spotkania z tą głębinową rybą należą do rzadkości.

Czytaj też: Czy ryba może utonąć?

Świadczy o tym fakt, iż na 5600 zanurzeń z wykorzystaniem zdalnie sterowanych pojazdów Macropinna microstoma została zauważona zaledwie dziewięć razy. Ta głębinowa ryba zamieszkuje wody Morza Beringa oraz te otaczające Japonię i Kalifornię Dolną. Zazwyczaj można ją spotkać około 600 do 800 metrów pod powierzchnią, gdzie panuje niemal całkowita ciemność. Obserwacja uwieczniona na nagraniu miała natomiast miejsce na głębokości 650 metrów.

Na nagraniu została uwieczniona ryba głębinowa z gatunku Macropinna microstoma

Ryba głębinowa z gatunku Macropinna microstoma jest dość tajemnicza, lecz z wiedzy naukowców wynika, że jej główną strategią zdobywania pożywienia jest wyczekiwanie bez ruchu i chwytanie niewielkich ofiar, takich jak meduzy czy zooplankton. Z pewnością pomagają im w tym dość duże oczy, za pomocą których mogą dostrzec cienie swoich ofiar. Z kolei obecny w nich zielony pigment najprawdopodobniej umożliwia filtrowanie światła słonecznego odbijającego się od powierzchni oceanu.