Reklama
aplikuj.pl

Bakterie zapędzone w ślepy zaułek. Nowa powierzchnia zabija je z ogromną skutecznością

Część bakterii jest niezbędna do właściwego funkcjonowania ludzkiego organizmu, ale niektóre stanowią dla niego śmiertelne zagrożenie. W takich sytuacjach szczególnie przydatne okazują się powierzchnie zabijające te mikroorganizmy.

A tak się okazuje, że miedź stanowi bardzo efektywną broń w walce z bakteriami. Jej właściwości są przydatne w walce z bakteriami opornymi na antybiotyki, grzybami, a nawet wirusami. W efekcie miedź jest wykorzystywana do pokrywania powierzchni szczególnie narażonych na kontakt z nimi. Jednym z takich miejsc jest szpital.

Czytaj też: Stworzono syntetyczne włókna mięśniowe. Wykorzystano do tego zmodyfikowane bakterie

Przedstawiciele australijskiego RMIT University postanowili skorzystać ze sprawdzonego rozwiązania, a nawet nieco je ulepszyć. Dzięki ich wysiłkom powstała powierzchnia zdolna do zabijania bakterii nawet 120-krotnie szybciej niż dotychczas. Członkowie zespołu badawczego opisali swoje dokonania na łamach Biomaterials. Z artykułu wynika, iż nowa broń została przetestowana na bakteriach z gatunku Staphylococcus aureus.

Bakterie ginęły w 99,99% po zaledwie dwóch minutach kontaktu z nową powierzchnią

Jeśli nic wam ta nazwa nie mówi, to zapewne skojarzycie inną: gronkowiec złocisty. Jak wyjaśnia Ma Qian z RMITS Univeristy, standardowa miedziana powierzchnia zabija około 97% tych bakterii w ciągu czterech godzin. Używając usprawnionej wersji, wskaźnik ten wzrósł do imponujących 99,99% i to w ciągu zaledwie dwóch minut.

Czytaj też: Im więcej bakterii jelitowych, tym mądrzejsze trzmiele. Tak samo jest u ludzi?

W czym tkwi sekret skuteczności? Kluczem okazuje się mikroskopijna struktura. Naukowcy użyli na potrzeby produkcji metody odlewu powierzchni polegającej na tworzeniu stopu miedzi i manganu. Ten drugi jest następnie usuwany (jak przekonują badacze – w tani i szybki sposób). Na miejscu pozostaje natomiast miedziana powierzchnia pełna naprawdę niewielkich wgłębień. Stanowią one pułapkę na bakterie, które wpadają do środka i giną po kontakcie z jonami miedzi. Jakby tego było mało, wzór powstały po usunięciu manganu sprawia, że powierzchnia jest hydrofilowa, co dodatkowo przyspiesza zabijanie szkodliwych mikroorganizmów.