Reklama
aplikuj.pl

Orange zwróci pieniądze za płatne usługi, aktywowane nieświadomie

Orange rozdaje darmowe 32 GB

Wszczęte w czerwcu przez UOKiK postępowanie wobec Orange w końcu zakończyło się wydaniem decyzji zobowiązującej operatora do wypłaty rekompensat abonentom.

W czerwcu tego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wobec Orange Polska. Chodziło o niektóre usługi operatora i serwisów subskrypcyjnych, które często aktywowane były nieświadomie (przez flash SMS lub linki na stronie czy w grze mobilnej). Np. usługi nietelekomunikacyjne pokroju „Gdzie jest Dziecko” , „Chroń dzieci w sieci” czy „Nawigacja Orange” mogły być aktywowane przez kliknięcie „OK” po otrzymaniu wiadomości flash SMS. W gruncie rzeczy chodziło o sytuacje, gdy abonent przypadkowo coś aktywował i nie miał o tym pojęcia dopóki nie otrzymał zbyt wysokiego rachunku. Zresztą, same faktury też nie do końca odpowiadały na to, skąd wzięły się wysokie opłaty, bo znajdowały się one w zbiorczej rubryce „usługi elektroniczne”.

Otrzymywaliśmy skargi od konsumentów, którzy byli zaskoczeni wyższym rachunkiem i nie wiedzieli za co zostały naliczone opłaty. Ze zgłoszeń wynikało, że do aktywacji usług dochodziło nieświadomie – przez kliknięcie w tzw. flash SMS-a, w link na stronie internetowej, w reklamę w grze mobilnej, a także przy wykorzystaniu karty SIM w routerze. Sprawdziliśmy sposób aktywacji tych usług, zasady doliczania przez przedsiębiorcę opłat do rachunku za te treści i odpowiedzi na reklamacje.

– mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Decyzja wydana przez UOKiK zobowiązuje Orange nie tylko do wypłacenia rekompensat w wysokości podwójnej kwoty zapłaconej za usługę (obecnym i byłym abonentom). Operator musi również zrezygnować z flash SMS-ów, rozpatrzyć pozytywnie reklamacje na nieświadomie aktywowane usługi, a także zmienić standardy rozpatrywania reklamacji – odpowiedź będzie zawierać informację o sposobie doliczenia do rachunku, nazwę aktywowanej usługi, informację o tym, kto ją świadczy, sposób aktywacji i dezaktywacji, możliwość blokady.