Reklama
aplikuj.pl

Pierwsza energia z Hornsea 2. To największa morska farma wiatrowa

Zasili ponad 1,3 miliona gospodarstw domowych, największa na świecie przybrzeżna farma wiatrowa

Niedawno zakończono instalację ostatniej turbiny na wcześniej przygotowanych fundamentach farmy wiatrowej Hornsea 2. Dziś z kolei firma Orsted ogłosiła, że została zaczerpnięta wyjątkowa, bo pierwsza energia z Hornsea 2, która rozpocznie działalność na pełną skalę już w 2022 roku.

Chociaż ta największa (obecnie) farma wiatrowa rozpocznie działanie dopiero w 2022 roku, już teraz do sieci trafiła pierwsza energia z Hornsea 2

O Hornsea 2 wiemy tak naprawdę wszystko. Ta oddalona o 89 km od wybrzeża Yorkshire farma słoneczna, której stworzeniem zajmuje się duńska firma Ørsted, będzie zapewniać energię do ponad 1,3 miliona domów w Wielkiej Brytanii. Prześle ją prosto do nich poprzez ponad 800 km okablowania, łącząc się z siecią krajową w miejscowości Killingholme.

Osiągnięcie pierwszej mocy to ważny kamień milowy dla projektu i dumny moment dla całego zespołu. Budowa projektu o takiej wielkości i skali jest możliwa tylko dzięki silnej współpracy, ciężkiej pracy i poświęceniu. Od tego momentu mamy w zasięgu wzroku linię mety, instalując pozostałe turbiny i kontynuując testy, uruchomienie i [pełne] zasilanie naszej farmy wiatrowej w nowym roku. Wielkie brawa dla wszystkich, którzy pracowali przez cały czas trwania pandemii, aby utrzymać projekt na właściwym torze

– powiedział Patrick Harnett, dyrektor programu Hornsea 2.

Cała farma wiatrowa generuje aż 1,32 GW energii, czyli o 0,1 GW więcej, niż bliźniaczy projekt Hornsea 1, który działa już pełną parą. Na tę instalację składa się aż 165 turbin wiatrowych Siemens Gamesa o mocy 8,4 megawata każda, co zagwarantowało Hornsea 2 tytuł tej największej farmy wiatrowej na świecie. Już teraz trwają jednak prace nad Hornsea 3 oraz plany z Hornsea 4.