Pierwsza energia z Hornsea 2. To największa morska farma wiatrowa

Niedawno zakończono instalację ostatniej turbiny na wcześniej przygotowanych fundamentach farmy wiatrowej Hornsea 2. Dziś z kolei firma Orsted ogłosiła, że została zaczerpnięta wyjątkowa, bo pierwsza energia z Hornsea 2, która rozpocznie działalność na pełną skalę już w 2022 roku.

Chociaż ta największa (obecnie) farma wiatrowa rozpocznie działanie dopiero w 2022 roku, już teraz do sieci trafiła pierwsza energia z Hornsea 2

O Hornsea 2 wiemy tak naprawdę wszystko. Ta oddalona o 89 km od wybrzeża Yorkshire farma słoneczna, której stworzeniem zajmuje się duńska firma Ørsted, będzie zapewniać energię do ponad 1,3 miliona domów w Wielkiej Brytanii. Prześle ją prosto do nich poprzez ponad 800 km okablowania, łącząc się z siecią krajową w miejscowości Killingholme.

Osiągnięcie pierwszej mocy to ważny kamień milowy dla projektu i dumny moment dla całego zespołu. Budowa projektu o takiej wielkości i skali jest możliwa tylko dzięki silnej współpracy, ciężkiej pracy i poświęceniu. Od tego momentu mamy w zasięgu wzroku linię mety, instalując pozostałe turbiny i kontynuując testy, uruchomienie i [pełne] zasilanie naszej farmy wiatrowej w nowym roku. Wielkie brawa dla wszystkich, którzy pracowali przez cały czas trwania pandemii, aby utrzymać projekt na właściwym torze

Reklama
– powiedział Patrick Harnett, dyrektor programu Hornsea 2.

Cała farma wiatrowa generuje aż 1,32 GW energii, czyli o 0,1 GW więcej, niż bliźniaczy projekt Hornsea 1, który działa już pełną parą. Na tę instalację składa się aż 165 turbin wiatrowych Siemens Gamesa o mocy 8,4 megawata każda, co zagwarantowało Hornsea 2 tytuł tej największej farmy wiatrowej na świecie. Już teraz trwają jednak prace nad Hornsea 3 oraz plany z Hornsea 4.