Reklama
aplikuj.pl

Torpedy fotonowe rodem ze Star Treka są teoretycznie możliwe

Nowoczesne technologie sprawiają, że to, co wczoraj było pomysłem rodem z science-fiction, dziś staje się rzeczywistością – Przynajmniej w kilkunastu procentach przypadków.

Torpedy fotonowe pojawiły się we wszystkich odsłonach Star Treka. Czy jednak da się je zbudować? „Torpeda fotonowa” brzmi jak wynalazek, który powstał, gdy autor wziął jedno losowe słowo związane z militariami, drugie z podręcznika do fizyki współczesnej, a następnie je połączył. Jak się okazuje, taka technologia teoretycznie może funkcjonować. Tak przynajmniej twierdzą studenci University of Leicester.

W ich badaniu, opublikowanym przez studenckie czasopismo naukowe Journal of Physics Special Topics (poddawane wzajemnej weryfikacji i prowadzone przez Katedrę Fizyki i Astronomii Uniwersytetu) przedyskutowano możliwość stworzenia torpedy fotonowej – w tym tego, jakich materiałów by wymagała.

Zespół doszedł do wniosku, że torpedy fotonowe najprawdopodobniej działają w oparciu o reakcję anihilacji w ich rdzeniu. Reakcja ta następuje, gdy materia i antymateria spotykają się ze sobą, co powoduje reakcję łańcuchową i w efekcie – eksplozję.

Niemniej, ze względu na fakt, że antymateria jest bardzo rzadka, a jej produkcja wymaga bardzo dużych nakładów pracy i energii, studenci doszli do wniosku, że energię najprawdopodobniej wyzwala elektromagnetyczna kaskada. Mowa tu o sytuacji, gd wysokoenergetyczne cząstki zaczynają produkować pary materii i antymaterii (elektrony i pozytrony). Te z kolei są głównym czynnikiem zasilającym, podczas zetknięcia torped fotonowych z metalami – np. uranem, ołowiem, czy stopami żelaza.

Startrek

Po zbadaniu długości kaskady dla poszczególnych metali, zespół doszedł do wniosku, że torpeda musiałąby być zbudowana z metalu o większej liczbie protonów niż żelazo, zważywszy że metal z mniejszą ilością protonów nie charakteryzowałby się odpowiednią długością kaskady.

Dobrymi kandydatami na materiały budujące torpedy fotonowe byłyby np. uran i ołów, o liczbie atomowej (liczbie protonów) odpowiednio 82 i 92.

[źródło i grafika: futurism.com grafika: memory-alpha.wikia.com]