WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

W 2040 zabraknie energii do zasilania komputerów

Jak przewiduje Semiconductor Industry Association, do roku 2040 wzrost użycia komputerów może sprawić, że potrzeby energetyczne świata nie zostaną spełnione.

Według opracowania pod tytułem International Technology Roadmap for Semiconductors 2.0 (ITRS), wielkoskalowa infrastruktura komputerowa już na tym etapie zużywa dużą część światowej produkcji energii, a wzrostowi zapotrzebowania nie widać końca.

W ITRS przewidziano również, że do roku 2021 tranzystory przestaną się zmniejszać – nie będzie to bowiem uzasadnione ekonomicznie. Stanowi to wyzwanie dla firm zajmujących się wytwarzaniem elektroniki – oo zaskpokojenia popytu konieczne będą nieszablonowe innowacje.

W opracowaniu znajduje się stwierdzenie, że „do 2040 komputerów nie będzie się dało utrzymać, ponieważ konieczna do ich funkcjonowania energia przekroczy globalną produkcję.

Jeśli przewidywania te sprawdzą się, konieczne będzie opracowanie nowych źródeł energii. Zważywszy na wyzwania związane z antropogeniczną zmianą klimatu i wyczerpywaniem się paliw kopalnych może to stanowić nie lada wyzwanie.

[źródło i grafika: futurism.com]