Reklama
aplikuj.pl

7 ciekawostek o łaziku Perseverance

Perseverance to kolejny marsjański łazik. Jest to największy, najcięższy i najbardziej zaawansowany pojazd, jaki NASA kiedykolwiek wysłała na Czerwoną Planetę.

Łazik Perseverance podnosi poprzeczkę dla misji marsjańskich. Jeżeli jakiś robot ma znaleźć odpowiedź na pytanie „czy na Czerwonej Planecie istniało życie”, to będzie nim prawdopodobnie Perseverance. Oto 7 ciekawostek o najnowszym „dziecku” NASA.

Perseverance to najtrudniejsza misja marsjańska

Łazik Perseverance ma przed sobą trudną misję. Nie wystarczy, że wyląduje na zdradzieckiej planecie, ale musi także wykonać swoją pracę: poszukiwać oznak starożytnego życia mikrobiologicznego, opisywać geologię i klimat planety. Ma także zbierać starannie wyselekcjonowane próbki skał i osadów, aby w przyszłości wysłać je na Ziemię.

Rozmiar łazika w porównaniu z ludźmi

Wszystkie powyższe cele uzasadniają, dlaczego NASA wyzwała nazwę Perseverance, co po angielsku znaczy „wytrwałość”, z ponad 28 000 nadesłanych pomysłów podczas konkursu Name the Rover.

Budowa tego niewiarygodnie wyrafinowanego łazika była najtrudniejszą rzeczą, w jakiej kiedykolwiek brałem udział jako inżynier. Chociaż pandemia COVID-19 dodał wiele wyzwań i logistyki, zespół wykazał się wielką determinacją i starannością w budowie łazika, z czego możemy być dumni wysyłając go na Marsa.

Ray Baker, kierownik systemu lotu misji w NASA Jet Propulsion Laboratory

Perseverance czerpie z poprzednich misji marsjańskich

Pierwszy łazik NASA – Sojourner – udowodnił w 1997 r., że robot może poruszać się po Czerwonej Planecie. Spirit i Opportunity, które wylądowały w 2004 r., znalazły dowody, że planeta kiedyś była bogata w wodę, zanim stała się wyschniętą pustynią. Łazik Curiosity, który bada Marsa od 2012 r., odkrył, że krater Gale był wypełniony wodą miliardy lat temu, a panujące warunki mogły być przyjazne dla życia.

Perseverance ma zrobić krok do przodu, stawiając za główny cel odpowiedzi na jedno z kluczowych pytań astrobiologii: czy są jakieś ślady potwierdzające, że na Marsie istniało życie?

Łazik wyląduje w miejscu, w którym mogą być ślady życia

Krater Jezero

Krater Jezero ma 45 km szerokości i znajduje się na zachodnim skraju Isidis Planitia, równiny położonej w obrębie basenu uderzeniowego Isidis na Marsie. Basen Isidis o średnicy około 1500 km jest jednym z największych basenów uderzeniowych na Marsie i całym Układzie Słonecznym. To bardzo dobre miejsce do poszukiwania starożytnych śladów życia w jakiejkolwiek postaci.

Zespół naukowy przeprowadził wiele wewnętrznych i zewnętrznych dyskusji na temat tego, dokąd powinien udać się następny łazik marsjański. Ostatecznie wybraliśmy krater Jezero, ponieważ jest to tak obiecujące miejsce na znalezienie cząsteczek organicznych i innych potencjalnych oznak życia mikrobiologicznego.

Ken Farley, członek misji Mars 2020

Perseverance zbierze ważne dane na temat geologii i klimatu Marsa

Marsjańskie orbitery robią zdjęcia i zbierają dane z krateru Jezero z odległości 322 km. Odnalezienie fizycznych śladów życia na powierzchni wymaga dokładnego zbadania krateru. Tylko łazik z całą aparaturą jest w stanie przebadać skały, rozpoznać ich skład i ocenić szanse na obecność związków organicznych. Perseverance jest do tego idealny.

Perseverance zbierze próbki skał

Zrozumienie dawnych warunków klimatycznych Marsa i odczytanie historii geologicznej nie tylko ułatwi nam planowanie załogowej misji na Czerwoną Planetę. Może nam także powiedzieć wiele o Ziemi. Przecież Mars i Ziemia powstały prawdopodobnie z tych samych materiałów, ale są drastycznie różne.

Perseverance to pierwszy etap podróży na Marsa tam i z powrotem

Weryfikacja starożytnego mikroskopijnego życia na Marsie jest obarczona ciężarem dowodu. Perseverance jest pierwszym łazikiem, który pozwoli na zebranie próbek marsjańskiej gleby, zapakowanie obiecujących skał i osadów, a także przetrzymanie dla kolejnego łazika lub astronautów.

Kampania Mars Sample Return, planowana przez NASA i ESA, jest kluczowa dla potwierdzenia, że na Czerwonej Planecie istniało życie. Tylko na Ziemi jesteśmy w stanie dokładnie przebadać próbki za pomocą instrumentów zbyt dużych i skomplikowanych, by można je wysłać na Marsa.

Perseverance ma instrumenty, które utorują drogę misjom załogowym

System Terrain-Relative Navigation, który autonomicznie pomaga łazikowi unikać zagrożeń podczas lądowania, a także zestaw czujników Mars Science Laboratory Entry, Descent and Landing Instrumentation 2 (MEDLI2), który gromadzi kluczowe dane podczas podróży przez marsjańską atmosferę, pomogą w planowaniu przyszłych misji – także załogowych. Dzięki drodze, którą przebędzie Perseverance pewnego dnia ludzie będą w stanie postawić stopę na Czerwonej Planecie.

Kolonizacja Marsa jest realna, ale bez wkładu Perseverance się nie uda

Perseverance ma również instrumenty, które pomogą astronautom, gdy znajdą się na powierzchni innego świata. Mowa o aparaturze Mars Environmental Dynamics Analyzer (MEDA), która dostarczy kluczowych informacji na temat pogody, klimatu i pyłu. Z kolei Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment (MOXIE) ma na celu produkcję tlenu z obecnego w marsjańskiej atmosferze dwutlenku węgla. W ten sposób przyszli odkrywcy będą produkować tlen do paliwa rakietowego oraz do oddychania.

Wszyscy lecimy na Marsa

Perseverance i inne części statku kosmicznego Mars 2020 mają 23 kamery – to więcej niż jakakolwiek misja międzyplanetarna w historii. Pomogą one inżynierom stworzyć wysokiej rozdzielczości obrazy samego lądowania po tym, jak łazik bezpiecznie osiądzie na powierzchni Czerwonej Planety 18 lutego 2021 r. Łazik prześle najdokładniejsze zdjęcia Marsa w historii. Będą one powszechnie dostępne.

Dzięki 23 kamerom zobaczymy Marsa na nowo

Perseverance zabiera ze sobą na Marsa również trzy silikonowe chipy z zapisanymi nazwiskami prawie 11 mln osób, które zgłosiły się na tę niezwykłą podróż.