Reklama

7 seryjnych morderców, o których nie słyszałeś

Wszyscy kojarzą Teda Bundy’ego, Kubę Rozpruwacza czy Zodiaka. Ale świat jest pełny brutalnych morderców, o których istnieniu nie mieliście pojęcia. Oto 7 tych mało znanych, ale wyjątkowo krwiożerczych.

Seryjny morderca to termin wymyślony przez agenta FBI Roberta Resslera lub dr Roberta D. Keppela w latach 70. ubiegłego wieku. Opisuje osobę, która dokonała trzech lub więcej morderstw w oddzielnych epizodach. Termin „seryjnego mordercy” zyskał na popularności dzięki nagłaśnianym przez media przestępstwom Teda Bundy’ego i Davida Berkowitza.

Oto lista 7 seryjnych morderców, o których prawdopodobnie nie słyszeliście.

Karl Denke

Karl Denke

Karl Denke zarabiał na życie wynajmując jeden z pokojów swojego domu. Zwabiał tam włóczęgów, żebraków i prostytutki, których zabijał, a następnie przerabiał na peklowane mięso, którym handlował na targu we Wrocławiu. Często ofiary wypatrywał już na dworcu kolejowym. Jednej z jego potencjalnych ofiar – Vincenzowi Olivierowi – udało się uciec i zgłosić sprawę na policję. Denke został złapany, a tego samego wieczoru powiesił się w swojej celi. W jego domu odkryto liczne kości, kilkadziesiąt dowodów tożsamości, a w szafkach zakrwawione ubrania. Szacuje się, że zamordował co najmniej 40 osób.

Hélène Jégado

Hélène Jégado

Hélène Jégado pochodziła z małej miejscowości w Bretanii. W wieku 7 lat straciła matkę i trafiła pod opiekę dwóch ciotek, które były służącymi na plebanii w Bubry. Kiedy ukończyła 17 lat, pomagała jako pomoc domowa, głównie w kuchni. Pierwszego mordu dokonała w 1833 r. na plebanii we wsi Guern. Przez 3 miesiące życie straciło 7 osób stołujących się na plebanii. Początkowo nikt nie podejrzewał Jégado, a panująca w okolicy epidemia cholery stanowiła wiarygodne naturalne źródło zgonów. Hélène zmieniała stancje, a kolejne osoby umierały. W ciągu 18 lat kobieta otruła co najmniej 36 osób. Badania ofiar jednoznacznie wskazały na użycie arszeniku i soli antymonu. Hélène podczas procesu zarzekała się jednak, że nie zna tych substancji. Skazano ją na karę śmieci poprzez zgilotynowanie – dokonano jej w 1852 r. na oczach tłumu gapiów.

Robert Hansen

Robert Hansen

Przez większość życia Robert Hansen był samotnikiem, jąkającym się i z trądzikiem na twarzy. W 1960 r. wziął ślub, a następnie podpalił garaż dla autobusu szkolnego, za co skazano go na 20 miesięcy pozbawienia wolności. Mężczyzna rozwiódł się, a następnie wziął kolejny ślub. Przez kolejne lata, Hansen wielokrotnie trafiał do więzienia za kradzieże. W 1967 r. wyjechał z drugą żoną na Alaskę. 10 lat później zdiagnozowano u niego chorobę dwubiegunową, chociaż nie trafił na żadne leczenie. Pierwszego morderstwa dokonał w 1971 r. Jego ofiarami były głównie prostytutki, które porywał, gwałcił i wywoził do lasów w okolicach Knik River, gdzie urządzał rytualne polowania. Kobiety mordował karabinem Ruger Mini-14. Schwytany Hansen przyznał się do czterech morderstw.

Gary Heidnik

Gary Heidnik

Gary Heidnik dorastał na przedmieściach Cleveland. Był wychowywany przez ojca, który stosował wobec niego i jego brata przemoc psychiczną i surowe kary. Mimo tych trudności, Gary był dobrym uczniem. Gdy dorósł został pielęgniarzem. Rzucił studia, a ze szpitala został zwolniony za ataki agresji w stosunku do pacjentów. Kilka razy lądował w szpitalach psychiatrycznych. Poślubił Betty Disto, która opuściła go po kilku miesiącach z powodu przemocy fizycznej. Wtedy Gary popadł w obłęd i zaczął mordować. W ciągu 3 miesięcy porwał 5 czarnoskórych kobiet, które więził w piwnicy. Regularnie je bił, torturował i gwałcił. Gdy jedna z kobiet zmarła, Gary zmielił jej ciało, wymieszał z psią karmą i podał do zjedzenia pozostałym przetrzymywanym. Został skazany na śmierć poprzez wstrzyknięcie trucizny.

Amelia Dyer

Amelia Dyer

Amelia Dyer była wykształconą położną i pielęgniarką. W połowie 1860 r. zaczęła pomagać kobietom pozbywać się niechcianych dzieci. W 1896 r. została aresztowana przez policję za morderstwo, a śledczy odkryli ciała 6 zabitych dzieci. Próbowano udowodnić jej niepoczytalność, ale bez skutku. Została skazana na karę śmierci przez powieszenie. Szacuje się, że Amelia mogła zamordować nawet 400 dzieci – dokładne liczby nie są znane.

Harrison Graham

Harrison Graham

Harrison Graham w 1987 r. został aresztowany za morderstwa 7 kobiet w Filadelfii. Jego zbrodnie zostały odkryte po tym, jak Graham został eksmitowany z mieszkania z powodu utrzymujących się nieprzyjemnych zapachów. Zidentyfikowano je jako odór rozkładających się ciał. Tak natrafiono na zwłoki owinięte pościelą. Mężczyzna w końcu przyznał się do popełnienia zbrodni w oparach narkotykowego szaleństwa podczas seksu. Graham został skazany za 7 morderstw i 7 przypadków zbezczeszczenia zwłok. Początkowo skazano go na karę śmierci, ale wyrok ten został unieważniony w wyniku zdiagnozowania choroby psychicznej.

Luis Garavito

Luis Garavito

Luis Garavito jako dziecko był wykorzystywany seksualnie przez ojca i dwóch sąsiadów. Luis w wieku 16 lat uciekł z domu i próbował zarabiać jako uliczny sprzedawca. W 1992 r. zaczął mordować. Ofiary wyszukiwał w pobliżu szkół, a byli nimi zazwyczaj chłopcy w wieku od 8 do 16 lat. Zabierał ich na spacer w odludne miejsce, przywiązywał, gwałcił, torturował i brutalnie mordował. Często obcinał im głowy. Do czasu jego aresztowania policja znalazła ciała 114 ofiar. Podczas przesłuchań, Luis przyznał się do 140 morderstw.