Reklama

Jak Polacy korzystają z sieci i smart urządzeń?

Close up shot of a woman checking time on her smartwatch. Female sitting in cafe with a laptop and cup of coffee.

Najnowszy raport McKinsey & Company pokazuje kilka ciekawych informacji na temat dostępu do sieci oraz korzystania ze smart urządzeń. Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądają statystyki na ten temat, to zapraszam do tekstu.

Ponad 20 milionów osób w Polsce ma stały dostęp do sieci. 89% Polaków z dostępem do internetu mam laptopa, 87% korzysta z Wi-Fi a 80% posiada smartfony. Co ciekawe, co czwarta osoba jest online aż całą dobę i nie widzi w tym problemu. 98% osób korzystających z narzędzi łączności cyfrowej ma pozytywne odczucie na ich temat. Także 44% osób w tej grupie sądzi, że technologia odgrywa ogromną rolę w ich życiu. W łączeniu z siecią dominują smartfony i tablety – wyprzedzają one smart TV, komputery stacjonarne jak i przenośne.

Jak wygląda przyszłość? Na liście urządzeń, z których chcielibyśmy korzystać w przyszłości można znaleźć m.in. smart samochody, konsole do gier, czy smartwatche. Mikołaj Pertek, Country Manager w Fibrao, komentuje:

W wyraźny sposób rośnie zainteresowanie technologią smart home, która pozwala integrować wiele urządzeń w jeden doskonale funkcjonujący organizm. Co ważne system można rozszerzać w dowolnym momencie, dodając do niego kolejne urządzenia. A to atuty w sytuacji, gdy każdego roku smart urządzenia stają się coraz bardziej dostępne dla przeciętnego użytkownika.

Zgodnie z badanie, 58% osób uważa, że cyfrowe narzędzia zacieśniają więzi z przyjaciółmi a niewiele mniej sądzi, że sprzyjają one zacieśnianiu więzi z bliskimi i współpracownikami. Ponadto ponad 40% dzieci ma już własny tablet. Coraz częściej też wybierane są systemy smart home. 2 na 3 Polaków oczekuje automatyki domowej w nowoczesnych inwestycjach mieszkaniowych. Tego trendu nie mogli zignorować deweloperzy, którzy coraz częściej oferują mieszkania z systemem inteligentnego domu w standardzie. Jacek Zengteler, dyrektor działu projektów mieszkaniowych firmy deweloperskiej Yareal Polska, mówi:

Polacy chcą mieszkać komfortowo, wygodnie i bezpiecznie, wykorzystując przy tym najnowsze zdobycze techniki, które ułatwiają życie, ale zapewniają także realne oszczędności.Obecność smart home w nowych mieszkaniach wyraźnie podnosi zainteresowanie takimi rozwiązaniami wśród kupujących, którzy wcześniej nie mieli z nimi do czynienia. Warto zaznaczyć, że mieszkania wyposażone w elementy systemu smart home, wymagają edukowania klientów, aby wiedzieli jak w pełni korzystać z dobrodziejstwa technologii dla domu.

Źródło: Materiały prasowe