Reklama
aplikuj.pl

8 najlepszych praktyk tworzenia bezpiecznych aplikacji mobilnych

Aplikacje mobilne towarzyszą nam codziennie. Ułatwiają życie i organizują pracę. Są nieodłączną i ważną częścią dnia codziennego, dlatego ich twórcy powinni dbać zarówno o bezpieczeństwo użytkowników jak i jakość oraz funkcjonalność samej aplikacji. Poznaj najlepsze sposoby, by aplikacja mobilna była bezpieczna.

1. Ochrona danych użytkowników

Zabezpieczanie wrażliwych danych przed atakami powinno być priorytetem każdego, kogo domeną jest tworzenie aplikacji mobilnych. Możliwości chronienia ich przed wyciekiem czy nieuprawnionym wykorzystaniem jest bardzo wiele, począwszy od stosowania zaawansowanych metod szyfrowania, aż po wykorzystywanie profesjonalnych narzędzi autoryzacyjnych. Im więcej różnych metod ochrony wykorzystasz, tym większe szanse na to, że udaremnisz potencjalny atak.

2.  Regularne aktualizacje

Przygotowywanie i wdrażanie aktualizacji to nie tylko sposób na udoskonalanie i rozwój aplikacji mobilnej, ale także na ochronę osób, które jej używają. Aktualizacje pozwalają na bieżące poprawianie błędów i usuwanie furtek, które mogłyby pozwolić hakerom na nieautoryzowany dostęp do konta. Użytkownik ze swojej strony powinien regularnie sprawdzać dostępność aktualizacji i instalować je tak szybko, jak to możliwe. 

3. Zaawansowane testy

Różnego rodzaju testy umożliwiają ciągły rozwój aplikacji mobilnych. Pozwalają na wychwytywanie błędów i zwiększanie funkcjonalności. Z punktu widzenia bezpieczeństwa największe znaczenie mają tak zwane testy penetracyjne, którym powinny być poddawane chociażby wszystkie aplikacje dla służby zdrowia i branży ubezpieczeniowej. To skuteczny sposób na znajdowanie luk, z których mogliby skorzystać przestępcy. 

4. Zabezpieczenia przez złośliwym oprogramowaniem

Jakie są cechy dobrej aplikacji mobilnejPoza funkcjonalnością i intuicyjnością obsługi z pewnością zalicza się do nich możliwość korzystania z ich bez obawy zakażenia smartfonu złośliwym oprogramowaniem typu malware. 

5. Ochrona kodu źródłowego

Zarówno aplikacje klasy korporacyjnej, jak i prostsze programy powinny być wolne od błędów w kodzie, które mogłyby stanowić zagrożenie bezpieczeństwa. Ważne, by możliwość edytowania kodu i wprowadzania w nim zmian miały wyłącznie zaufane, przygotowane do tego osoby. 

6. Zapewnienie bezpieczeństwa hasłom

Kolejny istotny aspekt to zabezpieczenie haseł. To szczególnie ważne, gdy w grę wchodzą mobilne aplikacje e-bankowości. Jeśli ktoś nieuprawniony zyska do nich dostęp, może się to wiązać z dużymi stratami materialnymi dla użytkownika, którego hasło zostało złamane. 

7. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Co powinna mieć każda aplikacja? Przede wszystkim możliwość bezpiecznego logowania, w sposób, który uniemożliwi dostęp do konta osobom nieuprawnionym. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest właśnie uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Możliwość korzystania z niego dają nawet aplikacje dla rozrywki i mediów społecznościowych, chociaż wielu użytkowników wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy.

8. Edukacja użytkowników aplikacji mobilnych

Każdy twórca aplikacji powinien uczyć swoich klientów nie tylko tego, jak korzystać z aplikacji, ale przede wszystkim tego, w jaki sposób robić to bezpiecznie. Świadome unikanie zagrożeń i zapobieganie atakom ma ogromne znaczenie. 

Wszystkie opisane wyżej punkty wpływają na bezpieczeństwo użytkowania aplikacji, jednak ostatni wydaje się mieć największe znaczenie w praktyce. Świadomi, dobrze wyedukowani użytkownicy to najskuteczniejsza ochrona przez każdym atakiem. Właśnie dlatego twórcy powinni dzielić się z nimi swoją wiedzą i sposobami na to, by prawidłowe korzystanie z aplikacji nie wiązało się z żadnym ryzykiem. 

Artykuł sponsorowany.