Reklama
aplikuj.pl

Test Xiaomi Air Purifier 2

Elegancki oczyszczacz powietrza z Chin - test długodystansowy

Nie odkryjemy Ameryki pisząc, że jakość powietrza w dużych aglomeracjach miejskich bardzo często jest na niskim poziomie, a stężenie szkodliwych pyłków przekracza normy nawet kilkaset razy. Jednak jedno jest pewne, czy normy są przekroczone, czy też nie, warto zadbać o jakość powietrza w naszych domach. Dlatego też, do naszej redakcji trafił oczyszczacz powietrza – Xiomi Air Purifier 2. Jesteście ciekawi naszych spostrzeżeń po ponad 3 miesiącach testowania? Zapraszamy do lektury.

Wygląd

Chińskie firmy znane są z kopiowania wzornictwa innych dobrze nam znanych marek. Firmy te doszły do perfekcji w tym co robią, a ich produkty stają się coraz to lepsze, a zarazem też ładniejsze. Xiomi, bo na produkcie tej marki się skupiamy, perfekcyjnie zaprojektowało swój oczyszczacz powietrza. Jeśli dobrze wszystkim znana marka z Cupertino, posiadała by w ofercie oczyszczacze powietrza, na pewno wyglądały by one właśnie tak. Co można uznać tylko i wyłącznie za plus.

Air Purifier 2, to zgrabny prostopadłościan o mocno zaokrąglonych brzegach. Na górze urządzenia producent umieścił wylot powietrza oraz przycisk funkcyjny do zmiany trybów pracy. Na froncie, u góry po prawie stronie urządzenia znajdują się trzy diody informujące o wybranym obecnie trybie pracy (Auto, Noc, ulubiony).

Na tyle, zaczynając od góry, znajduje się przycisk konfiguracji sieci WiFi (służący również do resetowania urządzenia do ustawień fabrycznych), tuż pod przyciskiem za małą klapką producent umieścił czujniki; temperatury, jakości powietrza oraz wilgotności. Poniżej natomiast znajduje się klapa filtra. Urządzenie na wszystkich ściankach bocznych posiada otwory wentylacyjne (wloty powietrza).

Dane techniczne:

  • Typ filtra Podstawowy filtr PET, Filtr HEPA (wysokowydajny filtr cząstek stałych), Filtr adsorpcyjny z węglem aktywnym
  • Łączność Wi-Fi 802.11b/g/n
  • Długość 240mm
  • Szerokość 240mm
  • Wysokość 520mm
  • Waga ~4.8kg (z filtrem)
  • Kolor Biały
  • Metoda oczyszczania Filtracja mechaniczna i adsorpcja
  • Zdolność oczyszczania 330m³/h
  • Skuteczność oczyszczania 100% — duże cząsteczki
  • 99,3% — cząsteczki do 0.3 μm
  • 99,99% — cząsteczki do 2.5 μm
  • 91% — formaldehydy i inne szkodliwe substancje
  • Zalecany obszar 23m²~39m²
  • Pobór energii 1.5W~75W
  • AC 100V~220V 50/60Hz
  • Poziom hałasu 31dB
  • Inteligentne moduły Czujnik jakości powietrza
  • Czujnik temperatury i wilgotności

Testy

Urządzenie testowaliśmy w domowych warunkach przez ponad 3 miesiące. Pierwszą właściwością, która rzuca się „na słuch” jest wysoka kultura pracy oczyszczacza od Xiomi. W trybie Auto mamy do czynienia z bardzo delikatnym szumem. Przepychane powietrze nie generuje nazbyt dużego poziomu hałasu do czasu zarejestrowania przez urządzenie podwyższonego poziomu cząsteczek PM2.5. W momencie wejścia oczyszczacza na najwyższe obroty, ten jest mocno słyszalny, jednak przeważnie cykl oczyszczania trwał maksymalnie 15 min (dla pomieszczenia w okolicy 20mkw). Podczas testów AirPurifier reagował za każdym razem gdy na dłużej otworzyliśmy okno balkonowe, wierciliśmy otwory w ścianie (taka sytuacja też miała miejsce), czy po prostu przypaliliśmy obiad na patelni. Każdorazowo urządzenie będące w trybie auto, wkręcało się na maksymalne obroty na kilka do kilkunastu minut, następnie obniżało je do poziomu akceptowalnego by ostatecznie przejść w tryb cichy. To co mogliśmy zauważyć, to szybkość oczyszczania powietrza. Zmyślnie zaprojektowana konstrukcja, wsysa trzema stronami powietrze i wypycha przefiltrowane górą urządzenia. W ten sposób w pomieszczeniu wymuszana jest cyrkulacja powietrza pomiędzy warstwami górnymi i dolnymi powietrza. Dla lepszego zobrazowania prędkości pracy urządzenia, zamieszczamy poniżej zrzuty z aplikacji pokazujące w czasie przebieg oczyszczania.

Koszty

Jak wiadomo, koszty użytkowania urządzenia nie kończą się na jego zakupie. Oprócz wydanych około 600,00 zł na sam oczyszczacz, po upływie od 3 do 6 miesięcy konieczne będzie zakupienie (i wymiana) filtra za około 130 zł. Przy założeniu, że urządzenie kupujemy na 4 lata, a filtr wymieniamy co 4 miesiące, koszt takiego urządzenia wzrasta do poziomu 2160zł. Do tego trzeba doliczyć oczywiście koszty prądu, jednak te, nie powinny przekroczyć 90zł rocznie (1kWh – 0.65zł, średnie zużycie prądu 15W, oczyszczać włączony cały czas).

Podsumowanie

Kraj nasz opanował strach przed smogiem, który niestety był jest i pewnie jeszcze przez długi czas będzie nas nękał. Choć temat ten nagłośniony ostatnimi czasy (okres zimowy) został do granic absurdu, napędzając zarazem sprzedaż sprzętu filtrującego powietrze, nie należy jednak popadać w panikę. Oczyszczacz taki jak Xioami AirPurifier 2 na pewno daje nam nie tylko komfort psychiczny ale i pewien poziom czystości. Choć można powiedzieć, że żyliśmy dobrze (w nieświadomości), jednak warto zainteresować się tematem oczyszczaczy bliżej dobierając odpowiedni do swoich potrzeb. Sumując nasze przemyślenia, Air Purifier 2 to bardzo dobre urządzenie, które cechuje stosunkowo niski koszt zakupu oraz koszty związane z wymianą filtrów. Jeśli cenicie sobie estetykę oraz ciszę, z czystym sercem możemy polecić Wam ten oczyszczacz.

+ prostota obsługi
+ czysty design
+ wydajny
+ cena

– bardzo głośny na najwyższych obrotach