Reklama
aplikuj.pl

Satelita wykorzystujący ciecz magnetyczną

Polacy także potrafią tworzyć innowacyjne satelity

Firma SatRevolution podpisała umowę o współpracy ze Space Garden. Ma to na celu wsparcie projektu KRAKsat, w ramach którego zostanie skonstruowany pierwszy w Polsce satelita typu CubeSat oraz pierwszy na świecie wykorzystujący do sterowania podłożem ciecz magnetyczną.

KRAKsat to projekt, nad którym pracują studenci Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Chca oni stworzyć pierwszego w Polsce satelitę typu CubeSat i wysłać go w kosmos. Ma ona zostać zaprojektowana do celów naukowych oraz wykorzystywać ferrofluid do sterowania swoim położeniem. Od kilku miesięcy projekt ten wspierany jest przez SatRevolution a teraz, dzięki współpracy ze Space Garden, zrealizowanie tego projektu jest coraz bliższe. Grzegorz Zwoliński, Prezes Zarządu SatRevolution, mówi:

Nasza współpraca nad projektem KRAKSat z AGH i UJ trwa od początku roku i dalej intensywnie ją rozwijamy. Wykorzystanie ferrofluidu jako koła zamachowego to innowacyjne i niespotykane dotąd podejście – KRAKSat jako pierwszy na świecie wykorzysta ciecz magnetyczną w taki sposób. Nawiązanie współpracy naukowej ze Space Garden to kolejny duży krok ku jego realizacji, dzięki któremu uzyskamy bardzo cenne, jakościowe dane.

Dodaje do tego Jakub Mielczarek, Prezes Zarządu Space Garden Sp. z o.o.:

SatRevolution to spółka, która jest obecnie zaangażowana aż w 3 projekty nanosatelitarne. Posiada cenny know-how zgromadzony podczas tworzenia całych systemów satelitarnych od postaw. My natomiast mamy spory dorobek i doświadczenie w postaci habitatu Lunares oraz projektu platformy stratosferycznej. Wierzymy, że nasza współpraca przyczyni się do realizacji tego przedsięwzięcia, dzięki czemu dołożymy kolejną cegiełkę do rozwoju polskiego rynku new space.

Satelita KRAKsat ma wyruszyć w kosmos listopadzie. Jej celem będzie badanie funkcjonalności ferrofluidowego koła zamachowego na orbicie okołoziemskiej.

Źródło: Materiały prasowe