Tytan to największy księżyc Saturna oraz jedyny w Układzie Słonecznym, który posiada gęstą atmosferę. To właśnie z tego powodu zdjęcia ukazywały głównie atmosferę, która jest bardzo bogata w azot.
Dzięki ponad dekadzie, podczas której sond Cassini zbierała dane o Tytanie, możliwe jest przedstawienie zdjęć księżyca, który jest pozbawiony atmosfery. Aby je wykonać, zespół naukowców użył spektometru VIMS (Visible Infrared Mapping Spectrometer), dzięki któremu możliwe było zajrzenie przez atmosferę. Zdobyte zdjęcia pokazują niemal idealny obraz lodowej powierzchni księżyca. Widoczne są morza metanu a także wiatry wydmowe.
Sama misja sondy już się zakończyła – została ona rozbita na Saturnie aby nie zaśmiecać kosmosu. Do tego czasu dostarczyła ona mnóstwo informacji o tej planecie i księżycu. Najważniejszą z nich dotyczy mórz metanu na Tytanie. Znajduje się w nich cyjanek winylu, który może podtrzymyać życie. Naukowcy są pewni, że byłby to dobry materiał dla błon komórkowych jednakże póki nie mamy próbek z księżyca ciężko jest cokolwiek stwierdzić na 100%.
Źródło: https://www.engadget.com/