Reklama
aplikuj.pl

Wielki Zderzacz Hadronów z kolejnym sukcesem

Wielki Zderzacz Hadronów często przypieszał cząsteczki blisko prędkości światła. Ostatnio jednak zaczął on pracę z czymś nowym – całymi atomami. 25 lipca naukowcy przyspieszyli atomy ołowiu, które zawierają tylko 1 elektron.

Typowe eksperymenty polegają na wysyłaniu wiązki z małymi cząsteczkami, zazwyczaj protonami, wokół gigantycznego pierścienia z dużą częścią prędkości światła. Po osiągnięciu zadanej prędkości cząsteczki uderzają o siebie, uwalniają ogromne ilości energii oraz rozpadają się do nowych, bardziej egzotycznych cząsteczek. Dzięki temu naukowcy mogą dowiedzieć się o budowie naszego wszechświata.

Naukowcy przeprowadzili właśnie dwa eksperymenty przy wykorzystaniu atomów z tylko jednym elektronem. W pierwszym utrzymali niskoenergetyczną wiązkę atomów przez godzinę a następnie zwiększyli energię do maksimum. Wtedy wiązka przetrwała stabilnie dwie minuty a po tym czasie zadziałały automatyczne zabezpieczenia. W drugiej próbie wiązka była w tym stanie stabilna przez około dwie godziny. Aby naukowcy pracujący w Wielkim Zderzaczu Hadronów mogli przeprowadzić sensowniejsze eksperymenty musi minąć jeszcze rok i wiele badań, choćby takich, jakie zostały właśnie przeprowadzone.

Źródło: https://www.popularmechanics.com/