Badania opublikowane w Nature Geoscience pokazują, że zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na ilość wody przepływającą przez wiele rzek na półkuli północnej. Publikacja mówi, że aerozole mają wpływ na środowisko naturalne oraz podkreśla ona wagę tego faktu w przyszłych zmianach klimatycznych.
Nicola Gedney, główny autor pracy, mówi:
Wykryliśmy wpływ światła słonecznego na rzeki płynące przez uprzemysłowione regiony na północnej półkuli. Szacujemy, że w najbardziej zanieczyszczonych rzekach w Europie Środkowej efekt ten doprowadził do wzrostu przepływu rzek o 25%, w momencie gdy stężenie aerozoli było największe (1980 rok). Niedobory wody mogą być jednym z najgorszych skutków zmian klimatycznych w przyszłości.
Spalanie węgla doprowadziło do wystąpienia dodatkowych aerozoli w atmosferze. Są one odblaskowe, dlatego zmniejszyło to ilość światła słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi- efekt zwany zaciemnieniem słonecznym. Działo się to do 1970 roku. Wtedy też nastąpiło powszechne przechodzenie na czystsze paliwa. Zaciemnianie słoneczne wpływa na wzrost przepływu wody w rzece w stosunku do oczekiwanego, obliczonego z metrologii powierzchni. Naukowiec dodaje:
Ponadto znaleźliśmy wskazówkę, która mówi, że większa ilość dwutlenku węgla może wpływać na wzrost przepływów rzek poprzez ograniczenie strat wody z roślin.
Źródło: http://phys.org/, zdjęcie: Ian Sane via photopin cc