Reklama
aplikuj.pl

Wychwytywanie CO2 powstającego przy produkcji cementu

Fabryka cementu w Norwegii pokazała, że można odzyskiwać znaczną część CO2 z produkcji. Może to mieć istotny wpływ na klimat, ponieważ produkcja cementu odpowiada za ponad 5% emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

 Liv-Margrethe Bjerge, kierowniczka badań w Norcem Brevik, mówi:

Pracujemy nad pierwszym projektem, który testuje technologie w realnych warunkach produkcji cementu.

Zakład planuje w pełni wdrożyć technologię w przyszłym roku. Ma ona posłużyć za wzór do naśladowania przez wiele zakładów w Europie i na całym świecie. Fabryka cementu wykorzystuje do tego aminy, które odbierają CO2 a następnie, po podgrzaniu, uwalniają go. Dwutlenek węgla będzie transportowany, z wykorzystaniem ciepła odpadowego, do morskich studzienek. Ta metoda pozwoliła na usunięcie pomiędzy 30 a 40 procent gazów powstających przy produkcji cementu.

Istnieje kilka różnych technologii umożliwiających wychwytywanie dwutlenku węgla. W innej tlenek wapnia łączy się z dwutlenkiem węgla w celu produkcji węglanu wapnia. Inna grupa zaprezentowała technikę, w której do betonu dodawane są materiały pochłaniające Co2. Najbardziej dziwny pomysł polega na używaniu skoncentrowanego światła do produkcji betonu.

Wiele  z metod może umożliwić ponowne użycie CO2 a także powstrzymanie jego przed dotarciem do atmosfery.

Źródło, zdjeice: http://www.technologyreview.com/, zdjęcie: arbyreed via photopin cc