Reklama
aplikuj.pl

Jak duża jest Droga Mleczna?

The Milky Way Galaxy is a spiral galaxy full of a plethora of astronomical phenomena. This image captures the stars and illuminated gas and dust of one of the spiral arms of the Milky Way galaxy, our galaxy. In the centre of the image is the eta Carinae nebula, in the Southern constellation of Carina (the keel).

Droga Mleczna to galaktyka, w której znajduje się Układ Słoneczny, a w nim – Ziemia. Kiedy zanieczyszczenie światłem jest odpowiednio niskie możemy zobaczyć na nieboskłonie ogromny łuk, stanowiący fragment naszego kosmicznego domu. Naukowcy od wielu lat zastanawiają się, jaka jest jego waga.

Określenie masy obiektów w kosmosie jest niezwykle trudne. Szczególnie, gdy są ich miliony, a sami zamieszkujemy tę galaktykę, co zaburza naszą perspektywę. Dodatkowy problem stanowi fakt, że większa część Drogi Mlecznej jest niewidoczna. Ciemna materia, tajemnicza substancja nie emitująca światła stanowi ok. 85% naszej galaktyki. Nie wystarczy więc policzyć gwiazd, ponieważ to, co odpowiada za większą część masy i tak pozostanie nie do zmierzenia. Dotychczasowe ustalenia wskazują na mało precyzyjne wyniki obliczeń, z których wynika, że Droga Mleczna ma masę od 700 miliardów do 2 bilionów razy większą niż masa Słońca.

Naukowcy starają się wykorzystać inne metody do oszacowania tej wielkości. Jedną z nich jest używana przed ponad 300 laty technika opracowana przez Isaaca Newtona. Zakładała ona, że prędkość i odległość z jakimi obraca się mniejsze ciało wobec większego są związane z masą tego drugiego. Astronomowie obserwują więc galaktyki oddalone o setki tysięcy lat świetlnych. Problem w tym, że ich orbity są na tyle duże, że kilka lat obserwacji nie wystarczy do wyciągnięcia konkretnych wniosków. Rozwiązaniem okazały się układy tworzone przy pomocy symulacji komputerowej.

90 000 z tych wygenerowanych galaktyk porównano z dziewięcioma faktycznie istniejącymi. Z analiz wynika, że masa Drogi Mlecznej jest równa masie 960 mld Słońc. Rezultat mieści się więc w poprzednio zaproponowanych „widełkach”. Naukowcy przyznają, iż pozostaje pewien margines błędu, który powinien zostać wkrótce zniwelowany dzięki teleskopowi Gaja.

Bardziej dokładna odpowiedź na pytanie, które zawarliśmy w tytule powinna się pojawić w ciągu najbliższych 10-20 lat.

[Źródło: livescience.com; grafika: ESO]