Ekstremalne adaptacje różnych gatunków często powodują zmiany, które są ciężkie do wyjaśnienia. Zoolodzy z University of Basel odkryli nowy gatunek pasożyta, który jest brakującym ogniwem między grzybami i ekstremalną grupą pasożytów.
Pasożyty wykorzystują swoich gospodarzy aby ułatwić sobie życie. Dlatego też wyewoluowały one cechy, które są niemożliwe do porównania z innymi gatunkami. Ewolucja jest często niemożliwa do odtworzenia. Badania wyjaśniają w jaki sposób grupa bakterii mikrosporydia zyskała nowe cechy. Jest znanych ponad 1200 rożnych gatunków tych bakterii, każde atakują ludzi i zwierzęta. Żyją wewnątrz komórek gospodarza i mają wysoko wyspecjalizowane funkcje pozwalające na ich reprodukcję w komórkach gospodarza. Mają one najmniejszy znany genom wśród eukariotów i nie posiadają mitochondriów. Do tej pory próby analizy ich genomu były nieudane.
Kiedy naukowcy odkryli nowego pasożyta, nie wiedzieli gdzie go zaklasyfikować. Został on dodany do mikrosporydii ze względy na wyspecjalizowany aparat pozwalający na zarażenie gospodarza. Analiza genomu wykazała kilka niespodzianek. Nowy gatunek, nazwany mikrosporydia daphniae, zwiera więcej genomy z grzybów, dodatkowo ma genom mitochondrialny. Jest on brakującym ogniwem łączącym grzyby i mikrosporydia. Analiza pokazała także, że owe bakterie pochodzą od grzybów.
Badania są kamieniem milowym w poznawaniu mikrosporydii. Pozwolą one także na głębsze poznanie historii pasożytów.
Źródło: http://phys.org/, zdjęcie: Ronny Larsson