Reklama
aplikuj.pl

Podróż samolotem wpływa nawet na bakterie w jelitach

Po wielokrotnym przekraczaniu stref czasowych możesz poczuć jakby całe Twoje ciało było strasznie zmęczone. I to jest prawda, odnosi się nawet do bakterii jelitowych. Badania opublikowane w Cell pokazują, że zarówno u ludzi i myszy zmiana stref czasowych wpływa na mikrobiomy w jelitach.

Osoby badane udały się w podróż z USA do Izraela. Myszy nigdzie nie wysyłano, ale zaburzono im nawyki żywieniowe i dopływ światła w ich środowisku życia. W obu przypadkach naukowcy pobrali próbki kału przed i po eksperymencie. Okazało się, że nie tylko zmieniły się bakterie w jelitach, ale także te najbardziej rozwijające się były związane z otyłością i problemami zdrowotnymi. Eran Elinav, autor badania, mówi:

Nasze badanie rzucają światło na nowe metody terapeutyczne dla osób, których styl życia wymaga zmian w okresach snów. Powstrzymanie rozwoju tych bakterii pomoże w powstrzymaniu otyłości i jej powikłań.

W badaniu naukowcy odkryli, że myszy znacznie przybrały na wadze w porównaniu do ich normalnie żyjących braci.  Ludzie także doznali zmian w mikrobiomie, ale na szczęście są one bardziej rozłożone w czasie.

Źródło: http://www.popsci.com/, zdjęcie: Lagusqui\ Wikimedia Commons