Nie silili się jednak na wielką oryginalność w jego nazewnictwie i określili go po prostu „wielkim ptakiem”.
Choć obecnie naszą planetę zamieszkują ptaki całkiem sporych rozmiarów, to nijak mają się pod tym względem do tych, które żyły na Ziemi jeszcze kilka tysięcy lat temu. Odkryte przez archeologów szczątki wskazują na istnienie tzw. Vorombe titan. Ów gatunek zamieszkiwał Madagaskar od ok. tysiąca lat temu do dziesięciu tysięcy lat temu.
Na temat znaleziska wypowiedzieli się przedstawiciele Zoological Society of London, którzy przekazali więcej informacji nt. zwierzęcia z rodziny mamutaków. Vorombe Titan osiągał nawet 3 metry wzrosty i wagę rzędu ośmiuset kilogramów. Pierwszym gatunkiem pochodzącym z tej rodziny, który zwrócił uwagę naukowców był Aepyornis maximus, któremu wcześniej przypisywano tytuł największego na świecie. Na przestrzeni lat udało się jednak odnaleźć jeszcze większe osobniki. Początkowo uważano je za należące do tego samego gatunku, lecz analiza genetyczna wykazała, że przynależały one go Aepyornis titan.
Vorombe titan, zwany po prostu wielkim ptakiem, zamieszkiwał Madagaskar przed tysiącami lat. Dla porównania, największe obecnie strusie osiągają zaledwie ok. 150 kilogramów. Naukowcy sądzą, że te ptaki stanowił jedne z najważniejszych zwierząt na wyspie. Miały bowiem znaczący wpływ na ekosystem. Skutki wyginięcia tych zwierząt są widoczne do dzisiaj.
[Źródło: bgr.com]