Reklama
aplikuj.pl

Tkanka występująca w ludzkich jelitach z powodzeniem została rozwinięta u myszy

Po raz pierwszy na świecie naukowcy stworzyli tkankę jelit z komórek macierzystych, która została z powodzeniem przeszczepiona do myszy. Jest ona w stanie normalnie trawić i pochłaniać pokarm.

Myszy znakomicie pozwalają na bardzo dobre zrozumienie chorób przewodu pokarmowego oraz znalezienie na nie lekarstwa. Komórki macierzyste stanowią przełom, dzięki któremu będzie można stworzyć tkankę z komórek własnych pacjenta, która zastąpi te zniszczone.

Indukowane pluripotencjalnie komórki mogą rozwinąć się w dowolny typ tkanki ciała. Właśnie one zostały wykorzystane do stworzenia tkanki występującej w jelitach. Następnie zostały one wprowadzone nerek myszy, która została zmodyfikowane genetycznie tak, aby jej układ odpornościowy zaakceptował tkankę ludzką. W dalszym etapie zaobserwowano wzrost i rozwój komórek, które po kilku tygodniach przekształciły się w sieć podobną do tej występującej w jelicie cienkim człowieka. Tkanka zawierała kilka typów komórek jelitowych a nawet miała funkcje trawienne. Badania umożliwią opracowanie nowej metody na leczenie chorób tej części ciała.

jelito2

Źródło: http://www.iflscience.com/