Istnieje mnóstwo badań potwierdzających znaczenie snu w konsolidacji pamięci. Nikt jednak nie spodziewał się, że równie ważne są drzemki w trakcie dnia.
Badania na ten temat zostały przeprowadzone przez naukowców z University of Bristol. W nim 16 zdrowych osób miało do wykonania jedno zadanie kontrolne oraz jedno zamaskowane zadanie główne.To pierwsze polega na pokazywaniu niebieskiego lub czerwonego kwadratu na ekranie. To drugie polegało na tym, że przed wyświetlanymi obiektami pojawia się inne słowo, które widać przez może 30 milisekund. Po nim pojawia się maska na 500 milisekund. Polega to na tym, że słowo nie jest świadomie postrzegane aczkolwiek aktywuje odpowiedź neuronalną. Jej aktywacja była śledzona za pomocą EEG. Po pierwszej rundzie testów część osób została skierowana na 90 minutową drzemkę. Następnie badania powtórzono. Okazuje się, że osoby po drzemce wykazywały szybszą odpowiedź neuronalną, aczkolwiek nie ma różnicy w wykonywaniu zadań pomiędzy obiema grupami.
Co to oznacza? Drzemki mogą pomóc w przetwarzaniu informacji, z których nie zdajemy sobie nawet sprawy. Dzięki temu możemy poprawić zdolności do rozwiązywania problemów czy lepiej sobie radzić z różnymi zagadnieniami. Nasz mózg naprawdę jest fascynujący.
Źródło: https://newatlas.com/