Najnowsze badania przeprowadzone przez Dr Justin Echouffo-Tcheugui z Johns Hopkins School of Medicine in Baltimore skupiły się na wpływie stresu na mózgu. Podczas tego wydziela się substancja zwana kortyzolem, która ma kluczowe znaczenie dla tego procesu.
W stresujących momentach poziom kortyzolu wzrasta i wraz z adrenaliną sygnalizuje organizmowi, że czas walczyć albo uciekać. Po przejściu stresu jego poziom powinien spadać. Ale nie zawsze tak jest. Ciało może nadal odczuwać stres albo, z niezrozumiałych przyczyn, poziom kortyzolu może być dalej wysoki. Stale podwyższone poziomu tego hormonu mogą powodować uszkodzenia serca lub skóry. Nowe badanie pokazuje, że także może ono wpływać na pamięć i funkcjonowanie mózgu.
Dr Justin Echouffo-Tcheugui przeprowadził analizę na podstawie danych z bazy Framingham Heart Study. Odkrył on, że osoby z wysokim poziomem kortyzolu mają niższe wyniki w testach pamięci czy umiejętności myślenia. Także całkowita objętość mózgu ulega zmniejszeniu. Oznacza to, że lekarze badający osoby z wyższym poziomem tego hormonu muszą zwracać uwagę na możliwe uszkodzenia mózgu.
Czytaj też: Naukowcy wskrzesili starożytny enzym
Źródło: https://www.livescience.com/