Reklama
aplikuj.pl

Sonda Parker Solar Probe wysłała zdjęcie przedstawiające Ziemię

Parker Solar Probe to urządzenie, które ma znaleźć się bliżej Słońca niż jakikolwiek wytworzony przez człowieka obiekt. Sonda miała ostatnio na tyle dużo wolnego czasu, by wykonać zdjęcia naszej planety z odległości ok. 43 milionów kilometrów. 

Obraz został uchwycony dzięki instrumentowi WISPR. Ten składa się z dwóch teleskopów skierowanych w nieco odmiennych kierunkach, które wytwarzają różne pola widzenia. W odróżnieniu od kamer używanych w misjach planetarnych, WISPR jest koronografem. Oznacza to, że jest to wyspecjalizowany w robieniu zdjęć korony słonecznej. Nie może więc wykonywać najlepszych jakościowo zdjęć przedstawiających Ziemię.

Według NASA obraz naszej planety jest lekko wybrzuszony, co widać na zbliżeniu. Dzieje się tak dlatego, że w niskiej rozdzielczości Księżyc i Ziemia „mieszają się” w jedno, gdy nasz naturalny satelita  wysuwa się zza Błękitnej planety. Poza nią, Parker Solar Probe uwieczniła również m.in. gromadę Plejad oraz gwiazdy – Betelgezę oraz Bellatrix.

Obecnie sonda znajduje się w drodze na Wenus. Po jej siedmiokrotnym okrążeniu Parker Solar Probe urządzenie wytraci prędkość oraz znajdzie się na kursie w kierunku korony słonecznej. Ostatecznie maszyna zbliży się na dystans ok. 6 milionów kilometrów od powierzchni centralnej gwiazdy Układu Słonecznego.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Parker Solar Probe]

Czytaj też: Parker Solar Probe przesłała pierwsze zdjęcie w drodze na Słońce