Crowdsourcing wykorzystuje grupę użytkowników online w celu wspólnego rozwiązania problemów. Aby ulepszyć tę technologię naukowcy z University of Miami wynaleźli komputerowy model wykorzystujący crowdsourcing do połączenia wysiłków ludzkich z obliczeniami maszyny.
Nowy projekt może znaleźć zastosowanie przy złożonych zadaniach rozpoznawania twarzy. Nowe podejście korzysta z sieci społecznych jako formalnej części dochodzenia policyjnego. Brian Blake, dziekan Graduate School at the University of Miami (UM), mówi:
Szybkość internetu i popularność smartfonów ułatwiły start online platform crowdsourcing’owych. Nasz projekt stara się wykorzystać moc tłumu do rozwiązania na żądanie złożonych problemów.
Pierwsze badania wykazały, że obliczenia maszynowe dają 14,13% skuteczności w rozpoznawaniu twarzy. Łączenie tej metody z wysiłkiem ludzkim daje wzrost skuteczności aż do 69,13%. W tym projekcie maszyny i ludzie jednocześnie przeglądają zdjęcia w celu znalezienia poszukiwanej osoby. Problemem jest kto co robi i w jakiej kolejności. Tutaj wykazuje się elastyczność projektu. Ludzie i maszyny mogą, w zależności od potrzeb, zmienić się zadaniem bez zakłócenia poszukiwania.
Aktualnie projekt przechodzi dalsze testy.
Źródło: http://phys.org/, zdjęcie: Flооd via photopin cc