U większości gatunków zwierząt to samce mają lepsze zdolności przestrzenne oraz umiejętności uczenia się. Inaczej jest między innymi u sikor. Tutaj to samice znakomicie zapamiętują gdzie pozostawiony został smakowity kąsek- samce na tym polu polegają.
Bogatka zwyczajna jest bardzo inteligentna i szybko się uczy. Ma ona ciekawe i ciągle zmieniające się sposoby dotarcia do pożywienia. Potrafi ona używać nawet narzędzi, takich jak igły z drzew. W przeciwieństwie do swoich braci, bogatka zwyczajna nie chomikuje jedzenia. Obserwuje ona za to otoczenia i pamięta do 24h gdzie jej bracia schowali jedzenie a następnie ona je odzyskuje.
W celu sprawdzenia, czy w tej kwestii występują różnice między płciami, naukowcy pozwolili ptakom obserwować gdzie sikorki ubogie chowają swoje jedzenie. Godzinę później bogatki zwyczajne zostały wypuszczone w celu znalezienia owego pożywienia. Samce sprawowały się w tym znacznie gorzej. Zapamiętywali oni, gdzie jedzenie zostało schowane, jedynie w 15% przypadków. Samicom udawało się je odnaleźć w 40% przypadków.
Badacze wyjaśniają, że dzieje się tak gdyż samice żyją w zdominowanym przez samców świecie. Często są one odpychane od źródeł pożywienia, przez co muszą sobie inaczej radzić- między innymi poprzez kradnięcie jedzenia innym zwierzętom.
Źródło: http://phys.org/, zdjęcie: Gidzy via photopin cc