Reklama
aplikuj.pl

Powstał programowalny płynny metal o zmiennym kształcie

Początki modelu T-1000 z Terminatora?

Naukowcy z University of Sussex i Swansea University zastosowali ładunki elektryczne do manipulowania ciekłym metalem w kształtach 2D. Zespół twierdzi, że odkrycia reprezentują „niezwykle obiecującą” nową klasę materiałów, które można zaprogramować w celu zmiany ich kształtu. Otwiera to nowe możliwości w dziedzinie tzw. „miękkiej robotyki” i zmieniających kształt wyświetlaczy. 

Wynalazek może kojarzyć się przechodzącym przez kraty Terminatorem, dzięki zmianie w plamę ciekłego metalu.Na obecną chwilę jednak tworzenie trójwymiarowych kształtów wciąż jest odlegle. Bliższe teraźniejszości zastosowania mogą obejmować np. reprogramowalne płytki czy przewodzący atrament.

Jak dodał Yutaka Tokuda „[…] przekonujące dowody na możliwości kontroli w 2D ciekłych metali są dla nas wskazaniem do zbadania większej liczby potencjalnych zastosowań w dziedzinie grafiki komputerowej, inteligentnej elektroniki, miękkiej robotyki i elastycznych wyświetlaczy. „

Pola elektryczne wykorzystywane do kształtowania cieczy są tworzone przez komputer. Oznacza to, że ​​pozycja i kształt ciekłego metalu mogą być programowane i sterowane dynamicznie. Potencjał takiego rozwiązania wydaje się naprawdę duży.  Unikalne właściwości tych materiałów obejmują kontrolowanie napięcia powierzchniowego, przewodnictwo w stanie ciekłym oraz fazę ciekłą i stałą w temperaturze pokojowej.  Jedną z wizji związanych z tym wynalazkiem jest tworzenie urządzeń, które swoją funkcjonalnością przekroczą możliwości oferowane przez obecną elektronikę.

[Źródło: scienceinsanity.com]

Czytaj też: DARPA chce zmienić mózgi owadów w mózgi robotów