Reklama
aplikuj.pl

System nawigacji robota AntBot bazuje na tym używanym przez mrówki

System nawigacji robota AntBot bazuje na tym używanym przez mrówki
System nawigacji robota AntBot bazuje na tym używanym przez mrówki

Zazwyczaj, gdy słyszymy o robotach, dronach i wszelkiej maści innych urządzeniach zdolnych do samodzielnego poruszania się na zewnątrz, od razu kojarzymy te możliwości z systemem GPS. Ten nie jest jednak jedynym wyjściem, co pokazali właśnie francuscy naukowcy, opracowując od podstaw system nawigacji robota AntBot, który czerpie garściami z zachowań istniejącego gatunku mrówek. 

AntBot został opracowany przez naukowców z instytutu CNRS i Uniwersytetu Aix-Marseille. Jego system nawigacji opiera się na tym, z czego korzystają pustynne mrówki Cataglyphis, które mogą przemieszczać się nawet do kilkuset metrów od swojej kolonii, nie gubiąc się. Przy ich skali – to naprawdę imponujące. Jednak podczas gdy większość mrówek wykorzystuje w tym celu top rozsiewanych feromonów, to w pustynnym klimacie słońce sprawiło, że Cataglyphis musiały obejść ten problem inaczej.

W dziejach rozwinęły u siebie „system nawigacji”, w ramach to którego wyznaczają kierunek na podstawie swojego położenia względem wzorów światła spolaryzowanego na niebie – są one widoczne dla oczu mrówek, niezależnie od tego, czy jest słonecznie, czy pochmurnie. Dystans z kolei określa, dzięki liczeniu swoich kroków i zjawisku przepływu wzrokowego (procesu, w którym obserwator zauważa, jak szybko mija obiekty w swoim otoczeniu).

Naukowcy zdecydowali się więc na połączenie tego dwustopniowego podejścia w swojej własnej wersji. Wyposażyli więc AntBota w kompas optyczny, którego robot używa do sprawdzania kursu w oparciu o spolaryzowane światło na niebie, wraz z optycznym czujnikiem ruchu, którego używa do wizualnego określenia, jak daleko się posunie od punktu początkowego. Układ umożliwił robotowi zbadanie otoczenia do całkowitej odległości 14 metrów, dzięki czemu powraca do bazy z dokładnością do 1 cm.

W przyszłości ten projekt może przydać się po katastrofach i przy przeszukiwaniu kompletnie zniszczonego terenu.

Czytaj też: Armia USA stworzyła siatkowy granat do walki z dronami

Źródło: New Atlas