EELY500 ma za sobą całkiem ciekawą historię, bo ten robot jest tak naprawdę owocem ostatnich lat prac firmy Eelume, która zaprezentowała w 2016 swój prototyp robota przypominającego węgorza. Ten został zaprojektowany zarówno do eksploracji głębin, jak i przeprowadzania podwodnych prac konserwacyjnych i finalnie dotarł do fazy produkcyjnej w ramach modelu EELY500.
Podobnie jak we wcześniejszych wersjach, EELY500 składa się z segmentowego korpusu, który jest napędzany przez wodę za pomocą szeregu silników sterujących. Jego wyposażenie dopełniają światła, kamery, narzędzia manipulacyjne pokroju szczypiec i rzecz jasna cała masa czujników, które umożliwiają mu autonomiczną pracę. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby sterowanie nad nim objął operator przy ściśle określonych zadaniach, z którymi system może sobie nie poradzić. Producent stwierdzi, że ulepszona została ponadto zwrotność, bateria oraz układy pamięci na zebrane dane.
Działanie EELY500 jest proste – do poruszania się wykorzystuje swoją segmentową budowę, która nie tylko zapewnia mu możliwość wciśnięcia się w wąskie przestrzenie, ale też np. uformowania w ogromny klucz do przekręcania zaworów. Plany zakładają, że te roboty będą u żywane na polach naftowych i gazowych w Åsgard, położonych na głębokości od 240 do 310 metrów u wybrzeży Norwegii. Jednak zanim to się stanie, roboty będą wkrótce testowane przez kilka tygodni w bardziej kontrolowanych warunkach, na głębokości 360 m w Trondheim Fjord.
Czytaj też: System nawigacji robota AntBot bazuje na tym używanym przez mrówki
Źródło: New Atlas