Inteligenta odzież prędzej czy później będzie dla nas czymś naturalnym. Obecnie najbardziej zaawansowane rozwiązania przewidują wszywanie układów scalonych w materiał, ale znacznie ciekawej prezentuje się projekt Haftowanego Komputera autorstwa badaczki Irene Posch oraz projektantki Ebru Kurbak, który został pokazany na tegorocznym Design Biennal w Stambule.
Czytaj też: Samsung pracuje nad składanym smartfonem owijanym wokół nadgarstka
Haftowany Komputer (z ang. The Embroidered Computer) jest w pełni funkcjonującym komputerem wykonanym ze złota, lnu, hematytu, drewna, srebra i miedzi, który spełnia też rolę dekoracyjną. W obecnej formie jest jedynie prototypem, mającym za zadanie sprawdzić potencjał takiego rozwiązania, ale na jego podstawie Irene Posch skonstruowała np. urządzenie The Yarn Recorder, które może nagrywać i odtwarzać dźwięki za pomocą przędzy z rdzeniem stalowym.
Ten wręcz wydziergany wręcz komputer posiada głównie przerzucalne przekaźniki, które pojawiły się na długo przed półprzewodnikami:
Dominuje w ich przypadku złoto, używane ze względu na wysoce przewodzące właściwości, które ułożono we wzory, tworząc logikę prostego 8-bitowego komputera. Jest to nie tylko pokaz jednej z dróg rozwoju smart-odzieży, ale też hołd w stronę czasów, w których to stworzenie zaprogramowanych obwodów wymagało wręcz artystycznego podejścia nie od inżynierów, a rzemieślników.
Czytaj też: Jeszcze łatwiejsza uprawa roślin z ogródkiem OGarden Smart do mieszkania
Źródło: Engadget