Reklama
aplikuj.pl

Test obudowy Fractal Design Define S2 Vision RGB

test Fractal Design Define S2 Vision, recenzja Fractal Design Define S2 Vision, review Fractal Design Define S2 Vision, opinia Fractal Design Define S2 Vision, test Define S2 Vision, recenzja Define S2 Vision, review Define S2 Vision, opinia Define S2 Vision

Fractal Design niedawno zaprezentował podświetlane wentylatory a teraz nadszedł czas na obudowę wypełnioną nimi. Mowa tutaj o modelu Define S2 Vision RGB, który właśnie trafia do sprzedaży.

Obudowa zapakowana została w standardowy szary karton. Jednakże wraz z nią otrzymujemy dodatkowy karton z akcesoriami oraz zmienną górą. Ta ostatnia domyślnie jest ze szkła hartowanego, ale można ją podmienić na tradycyjny top z filtrem przeciwkurzowym. Wśród dodatków jest także specjalny montaż pod chłodnice na górę. Jest to świetny pomysł, który docenią osoby niemontujące chłodzenia cieczą – wtedy obudowa będzie ładniej wyglądała. Pozostałe dodatki to instrukcja (swoją drogą świetna), zestaw montażowy, opaski zaciskowe, przedłużacz SATA, wspornik dla rezerwuaru oraz kontroler podświetlenia zasilany z SATA. Dodatki wyczerpują wiec każdy temat i sprawiają, że z obudową można zrobić co się chce.

Fractal Design Define S2 Vision RGB ma wymiary 543 x 233 x 465 mm i waży 12,1 kg. Można w niej zmieścić płyty główne w formacie E-ATX (do 285 mm szerokości, ATX, micro ATX i mini ITX. Obudowa występuje w wersji RGB (z czterema wentylatorami RGB) oraz Blackout (z czterem wentylatorami bez podświetlenia).

Obudowa wygląda świetnie – będzie to z pewnością topowa propozycja wśród wszystkich konstrukcji na rynku. Te podświetlenia i mnóstwo okien z hartowanego szkła – bajka. Dodatkowo na górze znajduje się pasek LEDowy, który polepsza wygląd całości. Okna są przyciemniane wiec np. z drugiej strony nie widać całości kabli. Naprawdę pod względem wyglądu jest to chyba moja ulubiona konstrukcja.

Z przodu znajdują się trzy wentylatory 140 mm Prisma AL-14 ARGB PWM. Ich maksymalna prędkość wynosi 1700 RPM, głośność 34,1 dBA, przepływ powietrza 103,85 CFM a ciśnienie 2,38 mmH2O. Wentylatory oparte zostały o łożysko High-grade LLS. Z każdego z nich wychodzi kabel 4 pin oraz RGB. Tutaj jedna uwaga – jest to RGB 5V więc musicie mieć odpowiednią płytę główną, która obsłuży te wtyczki. Chyba że chcecie sterować kontrolerem to co innego. Powszechniejsze jest 12V RGB więc szkoda, że to właśnie ono nie zostało zastosowane. Wentylatory są też bardzo głośne na maksymalnych obrotach, ale można tym spokojnie sterować poprzez PWM. Ogólnie z przodu można zamontować do trzech śmigieł 120/140 mm.

Na samym dole przodu można wyjąć dolny filtr przeciwkurzowy – jest to wygodne rozwiązanie. Także po boku przedniego panelu znajdują się łatwe do wyjęcia filtry przeciwkurzowe. Obudowa nie oferuje miejsca na napęd 5,25 cala.

Na górze znajduje się panel wejścia/wyjścia. Do dyspozycji są dwa wejścia USB 2.0, dwa USB 3.0, jedno USB-C Gen 2, wyjście na słuchawki i wejście na mikrofon. Nie zabrakło też diod czy przycisków. Dalej znajduje się top z hartowanego szkła, które można podmienić na coś bardziej tradycyjnego – tak jak już wspominałem. Górę można łatwo zdjąć dzięki przyciskowi znajdującemu się z tyłu obudowy. Na górze można zamontować do trzech wentylatorów 120/140 mm.

Zarówno lewy, jak i prawy bok Fractal Design Define S2 Vision RGB to takie same hartowane szkła. Mocowane są one na specjalne klipsy i dwie szybkośrubki. Zapewniają one wgląd w obie strony obudowy i to one między innymi sprawiają, że obudowa wygląd świetnie.

Na spodzie znajduje się ogromny filtr przeciwkurzowy, który można wyjąć z przodu. Także tutaj możecie dostrzec cztery nóżki wyłożone specjalnym materiałem. Mimo tego obudowa ślizga się po panelach, ale przynajmniej ich nie rysuje. Co ciekawe na spodzie można zamontować do dwóch wentylatorów 120/140 mm.

Tył za to jest standardowy. Na dole jest miejsce na zasilacz, dalej jest 7 poziomych i dwie pionowe zaślepki PCI mocowane na szybkośrubki a na górze producent umieścił wentylator. Jest to model ten sam co obecny jest z przodu. W lewym górnym rogu możecie zobaczyć przycisk służący do łatwego zdejmowania topu.

Wnętrze tradycyjnie zostało podzielone na dwie strefy. Oddziela je metalowa obudowa, na której znajdują się miejsca do przeciągnięcia okablowania oraz końcówkę można zdjąć w celu zmieszczenia na przodzie potężnej chłodnicy. Na tej obudowie można także zamontować jeden dysk 2,5 mm.

W miejscu montażu płyty głównej znajduje się spory otwór. Fractal Design Define S2 Vision RGB posiada też sporo ogumowanych otworów na przeciągnięcie kabli. Łącznie z tyłu jest do 23 mm wolnej przestrzeni oraz 14 miejsc do przywiązania kabli za pomocą opasek zaciskowych. Spokojnie więc wszelkie okablowanie będziecie w stanie przerzucić na tył Fractal Design Define S2 Vision RGB.

W środku zmieścicie łącznie do dwóch dysków SSD. Miejsc jest łącznie 5, ale tylko dwie szyny są dołączone. Ilość miejsca na dyski 2,5/3,5 to trzy sztuki więc łącznie spokojnie zmieścicie tylko dysków ile chcecie. Maksymalna długość karty graficznej to 440 mm a chłodzenia procesora 185 mm. Ponownie przestrzeni jest na tyle duże, że spokojnie wszystko Wam się zmieści.

W piwnicy znajduje się miejsce na zasilacz o maksymalnej długości równej 330 mm – ponownie zmieści się Wam co chcecie. Sam montaż jest trochę upierdliwy, bo należy zasilacz wkładać od tyłu, a nie z boku, ale można to przeżyć. Stawiany jest on na czterech gumowych nóżkach.

Oprócz tego z tyłu możecie obudowy możecie zobaczyć hub na wentylatory. Zasilany jest on ze złącza SATA i obsługuje do 9 wentylatorów. Całość można podłączyć do płyty głównej i sterować śmigłami za pomocą PWM. Łączna moc wentylatorów to maksymalnie 36 W. Warto też wspomnieć o złączach PWR, RST, HDD LED itp. Są one oplecione i dopiero przy końcu się rozdzielają. Producent zadbał także o wygląd tego typu szczegółów.

Przy tak świetnej konstrukcji nie może zabraknąć znakomitej kompatybilności z chłodzeniem cieczą. Z przodu zmieścicie chłodnice 120/140/240/280/360 mm, tak samo na górze. Jest jeszcze miejsce na dole na chłodnicę 120/140/240 mm. Dzięki dołączonym wspornikom łatwo zamontujecie rezerwuar, także z pompką nie będzie problemów. Składanie chłodzenia cieczą w tej obudowie to czysta przyjemność.

Podsumowanie

Obudowa Fractal Design Define S2 Vision RGB powinna kosztować 250 euro, czyli około 1070 zł. Cena jest ogromna, ale to za co płacicie jest warte każdej złotówki. Obudowa wygląda przepięknie. Wpływają na to cztery podświetlane wentylatory oraz aż cztery okna wykonane z hartowanego szkła. Jakość wykonania także jest genialna. Obudowa jest przemyślana – zapewnie mnóstwo miejsca na podzespoły, chłodzenie cieczą czy okablowanie. Ogólnie rzecz biorąc jest to ideał praktycznie pod każdym względem. Jeśli nie lubicie RGB to możecie wziąć wersję Blackout, która powinna być w cenie 200 euro (ok. 860 zł). Jestem zachwycony nową propozycją od Fractala i bez wahania brałbym ją do swojego zestawu komputerowego. Zresztą, nie ma się co dziwić – obudowa została wykonana na podstawie modelu Define S2, którym także się zachwycałem.