Reklama
aplikuj.pl

Wieżowce iCarbonX Headquarters zostaną połączone mostkami przepełnionymi naturą

Wieżowce iCarbonX Headquarters zostaną połączone mostkami przepełnionymi naturą
Wieżowce iCarbonX Headquarters zostaną połączone mostkami przepełnionymi naturą

Coraz więcej firm pragnie mieć naprawdę zachwycające siedziby i wygląda na to, że chiński iCarbonX nie ma zamiaru z takiej rezygnować. Ba! Projekt, jaki wybrał, sprawia nawet lepsze wrażenie w porównaniu np. do wieżowców na setną rocznicę Warner Bros.!

iCarbonX Headquarters zostały zaprojektowane przez Steven Holl Architects, którego pomysł okazał się zwycięski w konkursie architektonicznym, dlatego też zostanie zrealizowany w Shenzhen w Chinach. To dynamicznie rozwijające się megamiasto jest już domem dla wielu równie spektakularnych drapaczy chmur (Shenzhen Energy Mansion BIG i China Resources Tower KPF). Mam jednak wrażenie, że iCarbonX wygra w kwestii nowatorskich pomysłów na wieżowce.

Projekt obejmuje bowiem dwa wieżowce (jeden o wysokości 150, a drugi 200 metrów), z czego jeden będzie typowym hotelem, a drugi (większy) będzie składał się z biur, laboratoriów i publicznych przestrzeni recepcyjnych. Według Stevena Holla Architects ich ogólna forma jest inspirowana genami i DNA. Najważniejsze w iCarbonX Headquaters będzie jednak połączenie pomiędzy wieżowcami w postaci czterech sporych mostów, na których będzie dominować zieleń, choć w znajdzie się w nich również miejsce na kawiarnie, siłownie, galerię, a nawet basen!

„Ściana osłonowa ze spiekanego szkła o różnej przezroczystości zapewnia dopasowany odcień do ekspozycji budynku i warunków świetlnych” – mówi Steven Holl Architects. „Geometria krzywoliniowa kształtuje przestrzeń publiczną na poziomie gruntu z ogrodami wodnymi. Przestrzeń publiczna jest częściowo osadzona w ziemi, a stale krążąca woda w basenie maskuje dźwięki miasta, tworząc spokojną, chronioną przestrzeń.”

Trzeba przyznać, że nie brzmi to, jak coś prostego w realizacji, więc trzymamy kciuki! Zwłaszcza że budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku i potrwa… nie wiadomo, jak długo.

Czytaj też: Pewna para tchnęła życie w jałowy teren w ciągu 20 lat

Źródło: New Atlas