Reklama
aplikuj.pl

Nauka bada jak modyfikować nasze wspomnienia

Fantastyka naukowa od dawna zajmuje się ideą manipulacji pamięcią. Dwa nowe badania sugerują, że ta koncepcja science-fiction może być możliwa i opisują wczesne eksperymenty sprawdzające tę koncepcję. Pokazują one, jak możemy wzmocnić lub osłabić emocjonalny wpływ traumatycznych wspomnień.

Badania koncentrują się na takich schorzeniach, jak zespół stresu pourazowego (PTSD), w którym negatywne lub traumatyczne wspomnienia stały się tak silne, że ​​głęboko wpływają na zdolność osoby do funkcjonowania w codziennym życiu. Wyzwanie polega więc na tym, jak manipulować tymi traumatycznymi wspomnieniami by je wytłumić.

Czytaj też: Potrzeba więcej wysiłku aby o czymś zapomnieć niż coś zapamiętać

Pierwsze badanie zbadało wpływ na pamięć powszechnie stosowanego środka znieczulającego zwanego propofolem, który od dawna związany jest z upośledzeniem pamięci krótkotrwałej. Badania wykazały, że środek uspokajający ma zdolność wywoływania pewnego rodzaju amnezji u niektórych pacjentów, więc zespół naukowców zastanawiał się, czy mechanizm ten można wykorzystać do aktywnego tłumienia negatywnych wspomnień.

Aby sprawdzić skuteczność propofolu zespół naukowców wziął 50 zdrowych osób i pokazał im dwa różne pokazy slajdów. Środkowa faza obu pokazów zawierała negatywne treści, które miał wywołać niemiłe wspomnienia. Tydzień później badani wrócili do tematu i wspomnienia z pierwszego pokazu zostały ponownie ukazane. Po przywróceniu pamięci pacjentom podano uspokajającą dawkę propofolu. Następnie grupa została podzielona. Części osób zadawano pytania tuż podaniu leku, reszcie 24h później.

Okazało się, że grupa, u której minęło więcej czasu od podania leku, miała znacznie mniej negatywnych wspomnień, aniżeli reszta. Oznacza to, że propofol teoretycznie może usuwać wybrane, niechciane elementy pamięci. Niestety nie wiadomo, czy efekty mogą utrzymywać się dłużej, ale z pewnością wstępny wynik eksperymentu jest obiecujący.

[Źródło: newatlas.com]

Czytaj też: Depresja i lęk są związane z utratą pamięci w późniejszym życiu