Parowanie słoneczne to ekologiczna forma oczyszczania wody, w której światło słoneczne wykorzystywane jest do podgrzewania wody, która zamienia się w parę. Następnie jest ona skraplana i uważana za oczyszczoną. Nowy system bazujący na tej technice oferuje znacznie lepszą jakość oczyszczania wody.
Zespół z Uniwersytetu w Teksasie odkrył, że okrągłe kawałki papieru, pokryte czarnym polimerem znanym jako polipirol, świetnie nadają się do przekształcania światła słonecznego w ciepło. Początkowo były one płasko umieszczane na ziemi, gdzie mogły one przydać się do parowania słonecznego.
Czytaj też: Nowe próbki z Marsa potwierdzają obecność wody w przeszłości
Jednakże taki system był zbyt słaby do praktycznego zastosowania. Naukowcy wpadli wiec na pomysł umieszczenia wielu papierków razem – układ przypomina płatek róży. Skażona woda jest wciągana do układu przez rurę, która rozciąga się poniżej całości.
W badaniach stwierdzono, że system pozwala na znacznie lepsze parowanie słoneczne. Jest on w stanie wygenerować 1,9 litra oczyszczonej wody na godzinę. Wytwarza to jeden metr kwadratowy takiego materiału. Jest to więc bardzo wydajny system, który może zostać kiedyś skomercjalizowany.
Czytaj też: Prawdopodobnie uda się całkowicie odtworzyć Notre Dame
Źródło: Newatlas